Základní povely poslušnosti u štěněte

Výcvik a výchova

Přidal dominik, dne 5. 07. 2016 ,  0x


Výchova štěněte začíná první vteřinou při převzetí od fenky, mamky štěněte. Výcvik štěněte je nejlepší zahájit co nejdříve. Začněte cvičit nejprve doma, kde nejsou rušivé vjemy, štěně i Vy se tak můžete naplno soustředit na výcvik. Základní povel je sedni, ovšem nejdůležitější povel je přivolání. Začněte od nejjednoduššího v nejklidnějším prostředí. Podmínky postupně ztěžujte. Myslete na to, že štěně potřebuje hodně odpočinku a spánku, navíc nemusí být imunní vůči parazitům, psince, vzteklině a dalším onemocněním.

Přečtěte si: Očkování a odčervení štěňat, Jak dlouho spí štěně?

Základní povel u psa: sedni!

Pokud něco chcete, musíte něco dát (alespoň ze začátku). U štěněte je mnohem těžší získat pozornost (natož si ji udržet několik minut) než u dospělého psa. A jak postupovat? Existuje několik metod, ovšem při tomto pokynu zmíním pouze jednu, protože funguje vždy. Níže pro lepší přehlednost zmíním postup v bodech. Prvotní postup výcviku si zapamatujte, protože je u každého nového cviku shodný.

  • Připravte si pamlsek. Pokud zvolíte například piškoty, dejte je na čtvrtiny. Psovi to stačí, Vy ušetříte a nebudete do žaludku štěněte zbytečně cpát nadbytek cukrů. Pamlsky je vhodné obměňovat, příště můžete namísto piškotů vzít sýr či granulky. Štěně si zamilovalo hračku? Použijte ji jako odměnu namísto dobroty.
  • V případě, že se cvikem u psa začínáte, vyhledejte co možná nejklidnější prostředí.
  • Získejte si pozornost, čehož nejsnáze docílíte oslovením psa spolu s hračkou či pamlskem.
  • Při povelu sedni si stačí získat pozornost, nechat psa přistoupit blíže a přiložit si pamlsek nebo hračku k hrudi, pes si sedne. Jakmile si pokládáte pamlsek v pěsti k hrudi, řekněte povel „sedni.” Pokud si pes sedne, pochvalte jej slovně a pamlskem/hračkou.
  • Povel neustále opakujte, můžete jej spojit s povely „vstaň” či „ke mně”. Štěně nebo i dospělého psa přimějete vstát jednoduše, pamlsek mu dejte před čenich a mírně s ním pohněte směrem k Vám (od psa). Pes vstane, při spojení s povelem „vstaň” nezapomeňte říct pokyn včas (těsně před tím než pes vstane), psa či fenku řádně odměňte. Pokud chcete povel sedni spojit s povelem „ke mně”, stačí postupovat jako výše, pouze pamlsek vzdálit od psa na několik metrů (Vy budete couvat a štěně poběží za Vámi, později můžete zkombinovat s odložením).
  • V nejlepším výcvik ukončit!

Štěně při tomto pokynu nikdy netrestejte, pokud je neposlušné můžete lehce zatahat za kožní řasu (směrem kaudálním, resp. ke kořenu ocasu). Na zadek štěněte nikdy netlačte, nebouchejte a nevyvíjejte žádný tlak, hrozí poškození páteře.

Neposlušné štěně, co mám dělat? :(

Povel lehni! Náročný pokyn pro aktivní psy

Povel lehni je vhodné u štěněte začít učit ihned po povelu sedni (výše zmíněné kombinace jsou vhodné pro zkušenější psy, kteří už sedni a lehni „většinou” zvládnou). Výcvik probíhá hůře než při povelu sedni. Znovu je důležitá pozitivní motivace a zároveň myslet na to, že na kohoutek (či jinam na páteř) není vhodné vyvíjet tlak. Jednak to pes nepochopí, navíc hrozí zranění. Ohledně výcviku povelu lehni je na webu Psí Úsměv již článek.

Nejdůležitější psí povel: přivolání

Předci psů - vlci jsou zvyklí žít ve smečkách. Jedinci si tedy své druhy hlídají a neustále je mají pod kontrolou. Tento článek neslouží k tomu, abych zde rozebíral vliv domestikace či inbrední deprese na fenotyp dnešních plemen. Nicméně, každý pes v sobě má alespoň náznak toho, že si páníčka nesmí nechat utéct a musí ho následovat. Různé zkušenosti, respektive komplexy mohou tento instinkt zcela převážit. Při povelu ke mně v praxi platí stejná pravidla jako u povelu sedni. Začínejte na klidném prostředí. Pořiďte si dlouhé vodítko (popř. použijte šňůru na prádlo atp.). Pokud pes na první přivolání neuposlechne, s vodítkem škubněte a zároveň povel „ke mně” zopakujte výrazněji. Při zdárném dokončení (pes přiběhne) nezapomeňte štěně obrovsky pochválit, a to i přesto, že nejste s jeho výkonem zcela spokojeni. Při pochvalte se nestyďte zahrát divadlo. Štěně nebo i dospělý pes Vám chce udělat radost. Nedělá vše pro pamlsky, ale především kvůli Vám.

Co dělat, když pes utíká


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!