6 důvodů: Proč může mít váš pes pěnu u tlamy a přitom nejde o vzteklinu...

Péče a zdraví

Přidal hlavacova-jana, dne 28. 03. 2018 ,  0x

6 důvodů: Proč může mít váš pes pěnu u tlamy a přitom nejde o vzteklinu...

Když u tlamy svého psa vidíte pěnu, občas vás napadne pouze jedno slovo: vzteklina! I když je to skutečně potenciální příčina pěny u tlamy vašeho psa, šance na vzteklinu jsou v ČR naprosto minimální. Pěna u tlamy psa může mít řadu logických a někdy i překvapivých důvodů.


1. Fyzická aktivita

Přebytek slin v kombinaci se zrychleným dýcháním může způsobit, že se u tlamy vašeho psa objeví pěna. Může to být nevzhledné a nepříjemné, pokud dojde na nějaké „přátelské olíznutí“, ale není to nebezpečné pro zdraví, ať už vaše nebo vašeho nejlepšího přítele...


2. Stres nebo úzkost

Druhou potenciální příčinou pěny u tlamy je stres nebo úzkost. Pes, který je rozrušený, často začíná nadměrně slinit. Je to z toho důvodu, že slinění je vyvolané neurohormonálními reakcemi. Stejně tak může pes, který je vystresovaný nebo v úzkosti, začít těžce oddychovat, což spolu se slinami způsobí pěnu u tlamy. Jakmile se vaše štěně uklidní, pěnění se ustálí... Také tedy nejde o nijak vážný stav - tedy, pokud netrvá dlouhou dobu.


3. Nemoc

Existuje široká škála onemocnění, které mohou způsobit pěnění u tlamy. Mezi ty méně závažné patří bolesti žaludku, která rychle odezní. Váš pes snědl něco znečištěného, co rozrušuje jeho žaludek. Proto udělá vše, co je v jeho silách, aby se toho zbavil – včetně plivání a zrychleného dýchání. Pokud se mu nepodaří se nechtěné potravy zbavit, kombinace dýchání a slintání právě způsobí pěnu u tlamy. Jakmile se však zbaví toho, co snědl (ať už jakoukoliv cestou), cítí se lépe a pěna zmizí...


Mezi závažnější nemoci patří záchvaty a vzteklina. Při záchvatu pes začne nadměrně slinit a těžce oddychovat, což vede k vytvoření pěny. V této situaci není pěnění problémem, ale je důležité, abyste svého psa dostali co nejrychleji k veterináři. Obecně se při záchvatu (např. epileptickém), doporučuje lajkům na psa nesahat a nechat záchvat samovolně odeznít. Příznaky epilepsie u psů naleznete zde.


Jak všichni pejskaři ví, jeden z nejznámějších příznaků vztekliny je nadměrné pěnění kolem tlamy psa spolu s náladovým a nevyzpytatelným chováním. Pokud máte podezření, že pěnění okolo tlamy vašeho psa je způsobeno vzteklinou, vyhledejte okamžitě veterinární péči. Jak již ale bylo řečeno v úvodu, v ČR vzteklina de facto netvoří žádné riziko.


4. Problémy se zuby

Špatná dentální hygiena může být také hlavní příčinou pěny kolem tlamy. Pokud vašeho psa bolí zuby nebo tlama v důsledku bolesti dutin nebo zánětu dásní, projeví se těžkým oddychováním a sliněním. A jak už víme, tato kombinace má za následek vznik hustých pěnových bublin.


5. Jed a otrava

Pokud váš pes pozřel jakékoliv množství jedu, pěna u tlamy se objeví, když se pes, resp. jeho organismus, snaží zbavit jedu z těla. Pokud máte podezření na to, že váš pes zkonzumoval jed, neprodleně kontaktujte místního veterináře. Každý správný pejskař by také měl vědět, kdy je vhodné (a jak) vyvolat zvracení u psů. A především, kdy naopak může vyvolání zvracení psovi uškodit (psali jsme zde).

Přečtěte si: Jaké zdravé potraviny pro člověka jsou pro psy toxické?


6. Problémy s polykáním

Tento problém je těžké identifikovat. Pokud má váš pes potíže s polykáním, může to začínat právě pěnou u tlamy. Obvyklou příčinou tohoto problému je kus hračky nebo klacíku, který se zasekl na kaudální (zadní) straně krku nebo tlamy.


V některých případech jsou tyto potíže spojeny také se ztíženým dýcháním, ale ne vždy. Pokud máte podezření na předmět v krku svého psa, proveďte vizuální kontrolu. V případě, že předmět můžete bezpečně odstranit sami, pokuste se o to. Pokud se ale nejedná o akutní stav či obtížně zaklíněný předmět, zajděte raději k veterináři.


Jak vidíte, existuje řada důvodů, proč mají psy pěnu u tlamy. Takže až příště uvidíte pěnu u tlamy svého miláčka, neděste se – příčina a následky jsou pravděpodobně nerizikové. Přesto je ale důležité uvědomit si i závažnější možné příčiny...

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!