Epilepsie u psa

Nemoci

Přidal fenka, dne 21. 11. 2015 ,  0x


Epilepsie neboli padoucnice je dlouhodobé a nevyléčitelné onemocnění nervové soustavy. Vyskytuje se až u 3 procent všech ras psů. U některých ras je výskyt o něco častější jako třeba u pudla, německého ovčáka, bígla, kokršpaněla, kólie anebo jezevčíka. Stejně jako u člověka existují léky, které téměř zcela potlačují projevy epilepsie, čímž výrazně snižují výskyt záchvatů. Pes tak může žít celkem normální a šťastný život, jen je třeba aby byl stav průběžně kontrolován veterinářem. Epileptický záchvat způsobí abnormální elektrické impulzy, které nadměrně stimulují buňky a způsobí křeč. Příčiny vzniku padoucnice u psa mohou být různorodé. Mezi časté důvody vzniku patří mozkové nádory, úraz hlavy, vývojová vada mozku nebo poruchy vzniklé při porodu.

Jak poznat epileptický záchvat a jak se zachovat

Záchvat se může projevit různorodě. Pes může během záchvatu ležet ale i stát. Začátek záchvatu se u psa projeví neduchapřítomným pohledem. Oči většinou zůstávají otevřené, často se protáčejí. Následuje částečně bezvědomí. Pes má křeč, třese se a nereaguje na vnější podněty. Časté je také skřípání až cvakání zuby, kdy hrozí bezprostřední pokousání jazyka. Velmi často záchvat během pár sekund ustane a pes se probírá z bezvědomí. Skoro ihned se již chová normálně, z počátku je pouze lehce dezorientovaný a špatně drží rovnováhu.

Epileptický záchvat by měl za normálních okolností rychle ustat, avšak pokud by trval déle, psí tělo se vlivem  dlouhodobějšího rychlého zatínání svalů začne přehřívat. Tělesná teplota může stoupnout až ke kritické hodnotě 42 stupňů Celsia, kdy je život psa vážně ohrožen. V takové situaci je důležité okamžitě zavolat veterináře. Obecně platí, že epileptický záchvat většinou nepřesáhne 5 minut. V případě, že k záchvatu dojde, odkliďte z okolí psa všechny potenciálně nebezpečné předměty a nechte záchvat proběhnout. Držte se od psa dál, mohl by vás během záchvatu omylem pokousat.

Většina záchvatů má svůj typický spouštěcí signál, je tedy dobré zkusit vypozorovat, co právě u vašeho psa záchvat způsobuje. Spouštěče bývají často nadměrné nervové stimuly - např. blikající světla, nepravidelný biorytmus, nadměrná fyzická zátěž či emoční stres.

Léčba epilepsie u psa

K léčbě se používají především 2 preparáty, a to Fenobarbital a bromid draselný. Nejúčinějším medikamentem je fenobarbital. V začátcích jeho užívaní se může projevit jeho hlavní vedlejší účinek - celkové utlumení psa. Tento vedlejší účinek bývá během prvního týdne překonán. Dalším a bohužel ještě horším vedlejším účinkem fenobarbitalu je poškození jater, které se u některých psů může projevit. Slabším, ale za to šetrnějším preparátem je bromid draselný, který může u některých psů způsobit pouze momentální necitlivost končetin, která se však ihned po vysazení medikamentu ztratí. Nejčastěji se k léčbě používá kombinace těchto dvou látek. Mimo tyto dva léky se používají i další jako třeba clonazepam, kyselina valproová nebo clozepate. Je nutné často kontrolovat hladinu léku v krvi z důvodu jejich toxicity. Pravidelně by se také měly provádět jaterní testy.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!