VÝZKUM: Na psa žvatlejte, bude vás více poslouchat

Výcvik a výchova

Přidal perim, dne 26. 03. 2018 ,  0x

VÝZKUM: Na psa žvatlejte, bude vás více poslouchat

„Kdo je tady pašák?“ Pravděpodobně jste tuhle otázku přečetli trochu jiným tónem, což má podle nové studie vědců z Yorku své opodstatnění.

Bylo prokázáno, že pokud rodiče mluví určitým tónem, děti k nim mnohem rychleji přilnou. Vědci nyní potvrdili, že to samé platí i u psů. Zajímavostí je, že i téma hovoru hrálo významnou roli. Psi nadšeně běželi k těm, kteří mluvili o pozitivních věcech, které mají psi rádi. Reakce byla velká například na slova spojená s hrami nebo jídlem. Lidé s nudnými tématy zůstali téměř zcela bez povšimnutí.


Výzkumu se zúčastnila skupina dobrovolníků a několik dospělých psů. Tým vědců se zabýval tím, jak jednotliví psi reagují na změny hlasu dobrovolníků, z nichž někteří mluvili přirozeným tónem a někteří žvatlali.

Většina psů věnovala zvýšenou pozornost těm, kteří mluvili vyšším tónem hlasu, ale důležité bylo i téma konverzace. Psi většinou jevili zájem o dobrovolníky, kteří na ně mluvili jiným tónem a zmiňovali při tom jejich oblíbené věci jako třeba dobrůtky nebo procházky. Pokud dobrovolník žvatlal o něčem nudném, psa to většinou nezajímalo.


„Dokazuje to, že dospělí psi potřebují slyšet určitá slova pronesená jiným tónem hlasu, aby je mohli považovat za důležitá,“ prohlásil Alex.

Z výzkumu vyplývá, že pokud budeme na psy žvatlat a zmíníme věci, které znají, zvýšíme tím jejích pozornost. To může vést k tomu, že mezi majitelem a psem vznikne pevnější pouto.


„Doufáme, že tato studie bude přínosná nejen pro majitele psů, ale také pro veterináře a záchranáře,“ dodal Benjamin.

Samozřejmě se může stát, že pes bude na žvatlání reagovat, protože je na něj už zvyklý. Ale ať je to jak chce, až se vám bude příště někdo smát kvůli tomu, že na svého psa žvatláte, můžete argumentovat tím, že to děláte v zájmu vědy.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!