VÝZKUM: Chvíle se psem studentův výsledek zvýší až o 44%

Kuriozity

Přidal omn, dne 26. 06. 2017 ,  0x


Chvíle strávená se štěňatem nebo i dospělým psem zvyšuje u lidí následnou koncentraci, a tím i studijní, resp. pracovní výsledky. Alespoň to tvrdí studie z Japonska.

Vědci se nezaměřili pouze na reálné chvilky strávené se psy, zkoumali i změny v míře soustředění a celkových výsledcích, když byli studenti „obklopeni“ obrázky se štěňaty a psy.

Výsledek studie je průkazný - pokud jsou studenti v okolí psů či obrázků psů nebo koček, jejich soustředění se zvýší.


psí výzkum o psech se psy vlív psů na lidi lidskou psychiku empatii morálku pracovní školní studijní výsledky v testech na zkouškách1

Jak výzkum probíhal?

Výzkumu se zúčastnilo 132 univerzit, které byly rozděleny do tří skupin. Každá skupina měla jiný úkol, resp. na každé skupině se zkoumal stejný vliv, ale na jiném aspektu. První dvě skupiny měly velmi přesvědčivé výsledky.

První z testů se týkal soustředění, kdy studenti měli vyndat malé předměty z úzké trubice bez toho, aniž by se předmět dotkl stěn trubice. Jednalo se vlastně úkol ve stylu hry „operace“ (posouváte kovový kroužek po kovových částech např. figuríny těla člověka a pokud se kroužkem dotknete nějaké z částí uzavřeného obvodu, vracíte se s kroužkem zpět na začátek a musíte začít znovu). Druhý z testů byl komplikovaný a souvisel s mírou zvýšení empatie a nápomoci druhým. Poslední soubor testů souvisel s matematikou.

psí výzkum o psech se psy vlív psů na lidi lidskou psychiku empatii morálku pracovní školní studijní výsledky v testech na zkouškách2

Zdroj výzkumu

V prvním experimentu zaměřujícím se na soustředění, studenti, kteří před testem zhlédli obrázky se psy nebo s nimi trávili čas, měli své výsledky v průměru o 44% lepší. I v čase si vedli lépe, v průměru o 12%.

„Tohle je jasným důkazem toho, že se stačí podívat na obrázky roztomilých psů a díky tomu mají zkoumané objekty větší soustředění a své zadané úkoly plní lépe a rychleji“, říká britský vědec na základě japonské studie.

Podobné zlepšení bylo vidět i ve sledování empatie a v práci s matematickými úkoly. V rámci zvýšení empatie a nápomoci spolužákům se výsledky zlepšily o 16%. S matematickými úkoly si studenti po vystavení fotografií se psy vedli v průměru o 12% lépe.

Ve zmíněných třech skupinách univerzit byli studenti rozděleny do dalších skupin, aby se zajistila nezávislost testů.

Přečtěte si VÝZKUM: Psí prach chrání děti před viry a vznikem astma


psí výzkum o psech se psy vlív psů na lidi lidskou psychiku empatii morálku pracovní školní studijní výsledky v testech na zkouškách3


V závěrech studie je zmíněno, že by roztomilé předměty, např. psů, mohly být používány ke zklidnění emocí a zvýšení efektivity práce, ať už na pracovišti nebo ve školách.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!