Vypadávání srsti u psů

Nemoci

Přidal dominik, dne 4. 03. 2016 ,  0x


Vypadávání osrstění, chlupů či vlasů, odborně alopecie či alopecia je strašákem nejen mužů, ale i žen. Pokud zůstaneme u psů, ti svůj vzhled příliš neliší, ačkoliv si uvědomují rozdíl mezi nimi navzájem či mezi psi a lidmi. Alopecie, pokud nebudeme řešit příčiny, i přesto tvoří vypadávání srsti u psů velká rizika.

Rizika vypadávání srsti u psů i jiných osrstěných zvířat

Pokud pomineme kožní vyrážku na psí kůži, nadměrná ztráta chlupů, respektive velké línání u psů vytváří rizika pro poškození biochemických dějů, které jsou nezbytné pro správné fungování celého metabolismu psa. Jaká rizika tedy vytváří vypadávání srsti u psů či jiných osrstěných savců? Hlavní výčet rizik, resp. zvýšených predispozic naleznete v seznamu níže.

 • kožní problémy
 • poruchy činnosti endokrinních žláz
 • poruchy činnosti lymfatického systému
 • oslabení imunitního systému
 • mechanická ztráta ochrany proti UV a tepelnému záření (nejen sluneční záření)

Průběh vypadávání srsti je indivuduální

Jakým způsobem, jakou rychlostí atp. budou vypadávat psí chlupy se odvíjí především od příčiny ztráty osrstění. Ve výsledku již nezáleží na tom, zda je vypadávání pomalé, doprovázené lokálními kruhovými lysinami či doprovázené tvorbou lupů, resp. odlupováním kůže. Vždy je nejdůležitější určit diagnózu, tedy příčinu.

Příčiny vypadávání srsti u psa

Nejčastější příčinou ztrátou srsti je u psů svrab neboli prašivina. Toto onemocnění je způsobené ektoparazity - roztoči. Více o této problematice, způsobech léčby prašiviny se můžete dočíst ve specializovaném článku na téma prašivina u psa.

Další možností vysoké ztráty chlupů u psa je zánět chlupových folikulů. Zánět „vlasového folikulu” u psa poznáte vcelku snadno, protože míra a rychlost vypadávání osrstění bývá u psů opravdu enormní.

Psovi vypadávají chlupy na více místech

Možnou příčinou je výše zmíněný zánět folikulů. Infekce je obvykle doprovázena zarudlou, popřípadě i teplou kůží, což de facto přímo souvisí s infekcí. Existují i další, ač méně pravděpodobné příčiny vypadávání chlupů na vícero místech, proto níže uvádím seznam.

 • kožní plíseň
 • pásový opar
 • bakteriální infekce (nejen výše zmíněných folikulů)
 • sklerodermie (způsobená zjizvenou kůží, může se vyskytnout i jako reakce na očkování)

Psovi vypadávají chlupy symetricky, vypadávání srsti je lokální

Pokud pes ztrácí osrstění pouze na určitých místech, příčiny bývají rozdílné. Samozřejmě je symetrické a lokální vypadávání srsti pouze prvotním příznakem a souvisí s první fází onemocnění. V dalších fázích dané choroby se může vypadávání zrychlit, rozšířit a již nebýt souměrné. Tento jev může být způsoben následujícím.

 • hyperfunkce nadledvin (nadměrná syntéza steroidních hormonů)
 • hypofunkce štítné žlázy (snížená činnost příštitných tělísek v rámci exkreci hormonů)
 • nadměrné či nízké množství estrogenu (nejen v případě fen)
 • snížená syntéza, resp. tvorba pohlavních hormonů

Léčba vypadávání srsti u psů

Léčení se odvíjí od stanovené diagnózy. Nejčastěji jsou nasazena antibiotika společně se speciálními šampóny pro psy. Je důležité přesně dodržovat rozestupy v aplikování, a to nejen v případě ATB. Ztráta osrstění může být spojena i s rakovinovým bujením, což může zahrnovat chirurgický zákrok a individuální zacházení. Prevence je pouze jediná - častá kontrola psí srsti a kůže.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!