Prašivina u psa

Nemoci

Přidal toppetr-007, dne 21. 10. 2015 ,  0x


Chtěl bych se s Vámi podělit o mých zkušenostech, které jsem si prožil se svým psem, který se stal “obětí” této nemoci. Vlastně se pokusím nemluvit přímo o svém zážitku, ale spíše o věcech, které mi ohledně prašiviny u psů, sdělil můj veterinární lékař. A v neposlední řadě jsem také čerpal z odborné literatury a z anglických článků na internetu. Chtěl jsem totiž vědět, co to pro psa ve skutečnosti znamená - mít prašivinu.

Psí prašivina - co to je?

Vzhledem k tomu, že nejsem v nemocech u lidé zběhlý a nevím, jaké viry nebo bakterie mají za následek tu a tu nemoc, byl jsem při zjištění faktu, že prašivina je to stejné co svrab, velmi překvapený. A aby to nebylo tak jednoduché, existuje u psů mnoho typů prašiviny.

Nejčastěji svrab u psů způsobuje parazit s názvem - Notoedres cati, v překladu je to svrabovka kočičí, a to ne náhodou. Tento typ nemoci se totiž častěji vyskytuje u koček než-li u psů. U psů se častěji vyskytuje Sarcoptes scabiei, který je s Notoedres cati v průběhu plně srovnatelný. Více informací se mi v odborné literatuře podařilo sehnat o výše zmíněném parazitovi způsobující svrab. Proto zbytek této části budu věnovat jemu.

Svrabovka kočičí, Notoedres cati

Jde o malého parazita, jehož vývinový cyklus trvá cca 3,5 týdne. Výsledkem je dospělý jedinec, který měří na délku 0,2 až 0,4 mm. Teoreticky některé jedince můžeme spatřit pouhým okem. Samičky dospělého jedince nakladou do malých dírek na kůži vajíčka, kde se za pár dní vylíhne nový jedinec - nymfa.

Průběh onemocnění, svrabu (prašiviny)

Onemocnění začíná umístěním jednoho nebo několika parazitů v oblasti ucha psa, kočky či u jiného zvířete. Poté, co se dospělec přes larvu a nymfu plně vyvine, je možný přenos. V praxi nemusí jít o přímý kontakt. Tento parazit je schopný přežít po několik hodin mimo tělo psa, tedy mimo kůži, kterou se živí. Problém je v tom, že když psovi nebo kočce lezou tito paraziti po kůží a navíc si do ní provrtávají chodbičky, hodně to svědí. Zvíře se poté logicky usilovně drbe, čímž si může mimo jiné ublížit. Ale především si tím zanese svrabovku kočičí (Notoedres cati) na další místa na těle.

V konečném důsledku se na kůži začnou objevovat tzv. šupiny a strupy. Následkem parazita a drbání začíná být tedy poškozena kůže, časem začne ubývat i osrstění. Poznávacím je šedavý hnis, který by měl tento typ svrabu doprovázet. Vytvořené šupiny z kůže se na sebe skládají. Jestliže se šupiny vytvoří i v oblasti očí, u postiženého jedince to znemožní plné vidění, případně následkem tvorby velkých šupin z kůže může dočasně pes ztratit přehled o okolí úplně. Ale to jen v případě, že se svrab nijak neléčí a je pozdě podchycen.

Jak léčit svrab?

Tento typ svrabu, jak Notoedres cati, tak i Sarcoptes scabiei se obvykle léčí injekcemi, které podává veterinář. Také je možné svrabové parazity vyhubit pomocí poskřiků, speciálních šampónu, poté je velmi nutné, aby si kočka či pes postižená místa neolízali. Nejenže by přípravek nepůsobil, ale zvířata by se moli i otrávit.

Svrab u mého psa

Našel jsem si tedy dostatek informací, abych věděl, co mého psa trápí a jak ho léčit. Ovšem při druhé návštěvě veterinární kliniky přišel šok, protože jsem se dozvěděl, že při diagnóze bylo zjištěno, že můj pes trpí jiným typem svrabu než je běžné. Šlo o tzv. červenou prašivinu, kterou způsobuje parazit - trudník psí (Demodex canis). Opravdu překvapení! Je pravda, že měl na kůži jen pár míst s lysinou, žádné šupiny se mu netvořili, ale myslel jsem si, že to je teprve další fáze nemoci.

Nicméně veterinář mě uklidnil, že to obvykle u štěňat odezní samo. Doporučil mi přípravek (sprej), který jsem si koupil, aplikoval… A za měsíc už lysiny nebyly téměř viditelné. Kožich se za 2 měsíce zcela zacelil a já byl rád, že mého psa postihl jen tento typ “většinou neškodného” svrabu.

Obrázky svrabu

Na závěr vám přiložím pár obrázků se zvířaty, které mají popř. měli svrab. Snad vám to při identifikaci ochoření u vašeho domácího miláčka pomůže :-)

Prvním obrázkem je pes s parazitem Demodix Canis, další obrázky jsou se psy, kteří mají běžnější typ svrabu.

 


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!