Slintání u psa

Rady začátečníkům

Přidal dominik, dne 1. 03. 2016 ,  0x


Je to pes, tak slintá, nebo ne? Znáte to, přijdete domů nebo na návštěvu k nadšeným chovatelům, ani se nenadějete a jste vlhcí od slin a zachlupacení, snad více než samotný pes. Slintání je u psů zcela normální jev. Sliny pomáhají trávit cukry, resp. sacharidy. Nadměrné slintání u psa může být také příznakem onemocnění. O jaka onemocnění se jedná, proč psi slintají, k čemu jim sliny slouží a mnohem více se dozvíte v následujícím textu.

Slintání jako projev žízně, hladu nebo chuti

Již pan Pavlov přišel, při pokusech na psech, že pes slintá i na vizuální či jiný nekontaktní podnět. Vyšší míra exkrece slin může být tedy způsobena obdobně jako u lidí, mnoha příčinami. Ať už má pes žízeň, má hlad, cítí pamlsek…. Pokud si chcete „I. P. Pavlův pokus” vyzkoušet na vlastní kůži, je to možné, ale chce to hodně trpělivosti. Vyberte si moment, kdy byste, být na místě psa, slintali také. Předložte před psa pamlsek a zazvoňte, následně, pamlsek psovi podejte. Tuto akci mnohokrát zopakujte. Po několika týdnech či měsících pes začne slinit po zazvonění na daný zvonek (či jiný vjemový signál), a to zcela bez přítomnosti pamlsku.

Sliny psům neslouží pouze k navlhčení potravy

Dříve, a to i na začátku 21. století se myslelo, že sliny nemají téměř žádnou váhu, co se týče štěpení přijatých živin. Již dříve bylo zjištěno, že ptyalin (enzym, slinná alfa amyláza) je velmi důležitý pro novorozence, resp. štěňata. Ptyalin štěpí sacharidy, a to nejen přímo v ústech, ale také, logicky i v žaludku. Sliny obsahují i další enzymy, nicméně u nich nebyla (prozatím) dokázána významná role u mláďat, natož u dospělých jedinců. Navlhčení potravy, resp. krmiva psa slinami přispívá ke snazšímu natrávení žaludečními enzymy a mj. i ke snazšímu pohybu chymusu (trávené potravy) a k jeho následné peristaltice gastrointestinálním traktem.

Psí plemena, která jsou typická svým slintáním

Míra slintání se liší napříč všemi plemeny. Pokud vynecháme onemocnění, největší roli hraje velikost psí tlamy, resp. velikost psa a anatomická stavba pysků. Právě volné „rty psa” jsou typické pro: bernardýny, dogy či novofoundlandské psy. Tato plemena psů jsou známa svoji velkou „slintavostí”.

Zubní potíže mohou u psa vyvolat nadměrné slinění

Zubní kaz, zubní kámen či problémy s dásněmi mohou u psů vyvolat zvýšenou sekreci slin. Přímým spouštěčem slinění je v tomto případě dráždění ústní sliznice danou nečistotou či usazeninou.

Další plemena psů, která jsou náchylná k nadměrnému slinění

Pokud vlastníte psa s kratším osrstěním či bez podsady, snažte se jej v průběhu slunných dní vyvarovat nadbytku slunečních paprsků. Úpal se u psů v praxi velmi často projevuje nadměrnou sekrecí slinných žláz. Ke psím plemenům, která jsou náchylnější k úpalu patří např. mopslíci či boxeři.

Nadměrné slintání u psa jako příčina onemocnění

Díky tomu, že bývá velmi obtížné určit, zda pes či fena opravdu slinní abnormálně, je z pravidla nutné vyhledat veterinární péči. Pokud se u psa vyskytne nadměrné slinění, které nedoprovází žádné doprovodné příznaky (včetně změn v chování), zachovejte klid. Dopřejte psovi odpočinek a přísun vody. Jestliže bude situace přetrvávat i následující den, navštivte veterináře. Následuje seznam nejčastějších onemocnění, které u psů způsobují velkou míru slinění. Příznaky obecně bývají velmi variabilní, pro korektní stanovení diagnózy je nutná ruka veta.

  • úzkost, strach, deprese, frustrace (např. i strach z návštěvy veterináře)
  • onemocnění ledvin
  • dysfunkce jater
  • pozření jedu (toxické látky)
  • gastrické obtíže (bolest břicha)
  • infekce (nosních dutin aj.)

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!