Proč se pes točí dokola za ocasem?

Nemoci

Přidal Hgn, dne 26. 05. 2017 ,  0x

Proč se pes točí dokola za ocasem?

Točení se dokola za ocasem u psa začíná často velmi nevinně a může jít zpočátku o neškodné chování, zvláště u štěňat je toto jednání docela běžné. Postupem času a mnohdy za značného povzbuzování majitele se z tohoto jednání může vyvinout závažná porucha chování.

Příčiny točení se dokola za ocasem u psů

Pes se za ocasem většinou začne otáčet náhodně, buď v zápalu hry nebo z náhlého popudu, kdy pes vyskočí, přičemž se jeho trup stáčí směrem k zadku. Vehementní a opakované točení dokola je u psů znakem tzv. stereotypního chování. Stereotypní chování vede až k závažným poruchám chování a vzniká v důsledku stresu. Pes se vlastně tímto nesmyslným a nutkavým chováním snaží stresu zbavit.

Mezi další příčiny stereotypního chování patří nuda, sociální izolovanost, prostředí chudé na podněty, nevhodné podmínky držení nebo snaha získat pozornost majitele. Při rozvinutém stereotypním chování - v našem případě točením se dokola - pes cítí slast (vyplavují se endorfiny - hormony štěstí) a pes se stává na tomto nesmyslném chování stále více závislý.

Přečtěte si: Jak zabavit psa

proč se pes točí dokola za ocasem je to nemoc psychycka porucha

Jak nepodporovat stereotypní chování psa - točení se dokola

Snad u žádného projevu stereotypního chování není majitel za toto chování natolik zodpovědný jako v tomto případě. Majitel psa často pobaveně sleduje či jej v tomto jednání povzbuzuje nebo snad i dokonce odměňuje a předvádí lidem, jak jeho pes umí „tancovat“. Toto podněcování psa k točení se dokola je velmi nebezpečné a majitel by se mu měl jednoznačně vyhnout.

Důsledky a léčba stereotypního chování u psů

Při lehčích formách stereotypního chování by mohlo pomoci psa při jeho nežádoucím chování ignorovat či ho jinak zabavit a obohatit jeho prostředí o podněty a sociální kontakt.  Při rozvinuté formě stereotypie už nelze psa tomuto chování odnaučit či mu zamezit. Pokusí-li se o to majitel, pes může jednat i agresivně. V tomto případě je už nutná konzultace s odborníkem a často i farmakologická intervence, která v některých případech už nemusí být úspěšná.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!