Proč psi milují pískací hračky, opravdu kvůli svému „zabijáckému instinktu?“

Potřeby pro psy

Přidal hlavacova-jana, dne 27. 03. 2018 ,  1x

Proč psi milují pískací hračky, opravdu kvůli svému „zabijáckému instinktu?“

Představte si, že sedíte a vychutnáváte si šálek čaje u nové kvalitní literatury. Možná jste odložili práci, abyste si užili svou chvilku klidu. Pak se to stane. Za vámi se ozve drobné písknutí z oblíbené hračky vašeho psího miláčka. Ignorujete to a doufáte, že to bylo jen náhodné, ojedinělé písknutí. Ale bohužel – v zápětí slyšíte další zapísknutí a další. Vaše chvilka klidu je pryč...


Už jste se někdy zamysleli nad tím, proč váš pes miluje zrovna tu nejhlučnější hračku?

Určitě to nedělá jen proto, aby narušil čas odpočinku svých páníčků. Jak se dle nové studie ukázalo, existuje hned několik důvodů, proč si pes vybírá právě ty hlučnější hračky.


1. Zabijácký instinkt

Jedna teorie naznačuje, že protože jsou naši psi potomci vlků, hluk, který hračky vydávají, napodobuje zvuk, který vydává skutečná kořist. Pískání a další zvuky z hraček často napodobují zvuky poraněných zvířat. A to je vlastně v základních instinktech vašeho psa, na tyto zvuky reagovat.


Jakmile hračku zničí, váš pes už o ni neprojevuje žádný zájem.

Kořist je nyní „mrtvá“. Možná si myslíte: „Moje malé štěňátko je miláček a ne žádný zabiják!“ Ale, instinkty jsou instinkty a nemůžete bojovat s přírodou. Přestože pes pravděpodobně na hračku nepohlíží stejnoměrně jako na živého tvora, genetická predispozice k tomuto chování se jeví jako logická.

2. Akce a reakce

Další teorie říká, že reakce vašich štěňat na zvuky v jejich hračce je prostě scénář akce a reakce. Když váš pes kouše a stlačuje svou hračku, a ta okamžitě vydává zvuk. Tato reakce je pro psa jakousi odměnou – způsobuje to příjemné pocity v jeho mozku (související s uvolňováním pozitivních hormonů) a on je povzbuzován k tomu, aby dále stlačovat a hryzal svou hračku.


Ať už je důvod jakýkoli, je naprosto přirozené, že váš psí mazlíček miluje své pískací, nejhlasitější hračky. I když jejich páníčci ne…


Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .
Mija

Mija 08. 07. 2022 14:02:56
0

Dobrý den, pořídili jsme nového člena rodiny malé štěňátko knírače, teď pro něj sháním hráčku pro psa. Tu jsem koupila ji na internetu na e-shopu http:inity.cz , z pozdravem. M
Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!