Proč mému psovi trčí jazyk z pusy?

Péče a zdraví

Přidal RadDob, dne 24. 01. 2018 ,  0x

Proč mému psovi trčí jazyk z pusy?

Všimli jste si někdy u vašeho domácího mazlíčka, že neumí udržet jazyk za zuby? A tentokrát nejde o to, že by pořád štěkal a byl ukecaný. Neudrží jazyk schovaný v tlamě déle než pár minut denně? A může být neustále vlající jazyk známkou něčeho špatného?

Psí jazyk má několik funkcí. Pracuje jako klimatizace, hydratační systém, samozřejmě také jako nástroj všech těch láskyplných pusinek a oblizování vašeho obličeje. Jazyk je pro psa důležitější než pro lidi, slouží mu na příjem chutí, doteků a hmatu, tepla, chladu, bolesti a na další z mnoha potřeb vašeho pejska v určitou chvíli. Zajímavé třeba je spolupráce s vomeronasálním orgánem během příjmu a zpracování feromonů. Anebo věděli jste, jakým způsobem pes pije? Pokud ne, podívejte se určitě na tohle video. Je pochopitelné, že máte obavy, pokud zaregistrujete visící jazyk z jeho tlamičky pokaždé, kdy se na něj podíváte... Ovšem, nic není tak zlé, jak se zprvu může zdát. U některých psů je svěšený jazyk naprosto přirozený.

Je to genetické? 


Takhle už se narodili.

Někteří se s tím prostě a jednoduše narodí. Mluvíme o „syndromu visícího jazyku“, tvrdí doktorka Holly z veterinární kliniky v Portlandu. „Tento jev je genetický a většinou se vyskytuje u menších psů a štěnat s plochou tváří. Takže například u mopse nebo u pekingského palácového psíka,“ říká doktorka. „Často se také stává, že jejich jazyk je příliš veliký pro jejich vlastní tlamu nebo čelisti.“

Na podobný stav můžete být také zvyklí u čivav, kavalírského king Charlese španěla nebo u krátkolebých chovů, což jsou vlastně ti, jejiž obličej působí velmi placatě. Jejich jazyk visí z pusy po většinu jejich života, nejedná se o nic, čeho byste se měli obávat, co by samo o sobě mělo negativní vliv na jejich zdraví.

No, není roztomilý?

Ústní problematika

Avšak visící jazyk nemusí být něco, co se objevuje pouze u menších psů. Pokud je váš pes většího vzrůstu a neřadí se ani do jedné z výše zmíněných kategorií, je zcela možné, že svůj jazyk hrdě ukazuje z důvodu dentálních problémů. Proto byste měli věnovat větší pozornost jeho zubům a pravidelně je kontrolovat.  

„Jiné důvody pro neustále svěšený jazyk ze psí tlamy může být ztráta zubů nebo dentální onemocnění, nebo také některá z forem předchozího zranění obličeje, čelisti nebo tlamy,“ tvrdí Ahlgrim. Snadno se pak stane, že jazyk vyklouzne ven, když nejsou zuby, které by ho udržely uvnitř nebo je-li čelist poškozená.


Měli bychom se něčeho obávat?

Pokud je pro vás vystrčený jazyk u vašeho psa novinkou, kterou jste dříve nepostřehli, Molly navrhuje, abyste svého pejska určitě nechali vyšetřit veterinářem, speciálně pokud psí jazyk visí z pusy nepravidelně nebo zdali jste zpozorovali, že má problémy udržet jídlo v puse během krmení. „Mohl by to být znak dentálních problémů nebo také některého z onemocnění obličeje, o kterém jste ani nemuseli vědět. Ve vyjímečných případech se visící jazyk spojuje s neobvyklým chováním, které by mohlo být výsledkem neurologické poruchy,“ zmiňuje veterinární lékařka A. M. „Všechny tyto problémy potřebují být léčeny co nejrychleji veterinářem.“

I když můžete naprosto klidně spát, mezitím co se vašemu čtyřnohému kámoši jazyk z tlamy patologicky plácá... je třeba dbát na určitý dohled nejen jeho jazyka, ale i celé ústní dutiny, protože je zde veliká šance, že jeho jazyk bude vysušený, zmiňuje Molly.

„Pozorujte pravidelně krvácení, slintání nebo neobvyklé výskyty hlavně v chladnějším počasí,“ říká Molly. „Mohou to být známky toho, že váš pes potřebuje vyšetřit.“ 

Nebolí ho nic? 

Psí sliny mají antibakteriální účinek

Abyste mu zajistili veškeré pohodlí, ujištěte se, že má stále dostatečné množství vody, která udrží jeho jazyk hydratovaný. „Také dbejte na barvu jeho dásní,“ dodává veterinář. „Psí dásně by měly mít světle růžovou barvu. Pokud se začnou měnit do šedivých anebo jiných odstívnů, je čas vzít kamaráda k veterináři.“ V opačném případě si můžete užívat veškeré jeho láskyplné olizování.


Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!