Pes si vykusuje srst

Nemoci

Přidal moudry-pess, dne 6. 11. 2015 ,  0x


Pokud člověka svědí určité místo na jeho těle, má v porovnání se psem mnohem snazší možnost si od svědění ulevit. Jelikož má pes větší ochlupení, respektive kožich a tlustší srst, je pro něj mnohem těžší se svrbění zbavit. Pokud psovi nepomůže drbání či olizování anebo pokud je svědění intenzivnější - pes použije zuby k tomu, aby se úporného svědění zbavil.

Proč se pes kouše?

Velmi důležité je určit správnou diagnózu. U psů je nejčastější příčinou alergická reakce, která je obvykle způsobena jídlem, tedy v praxi suchou stravou (granulemi). V těchto častých případech pomůže přechod na jiné psí krmivo. Další možností je projev jiného kožního onemocnění. U psů existuje mnoho typů kožních nemocí, vy v praxi dokážete identifikovat ty nejběžnější. Ovšem průběh těchto nemocí je velmi podobný, tudíž je vhodnější ponechat určení původce či původu nemoci na veterináři, který má prostředky k určení správné a především jisté diagnózi.

Stres, frustrace či deprivace

Další možnou příčinu sebepoškozování psa je prožitý stres, který ve všech případech nemusí být dlouhodobý. Tento typ psychické nemoci lze vcelku snadno odlišit od ostatních, a to díky tomu, že se na kůži psa nenacházejí žádné defekty. Samozřejmě kromě těch, které si sám kousáním způsobil. Na druhou stranu je pravda, že určitá onemocnění kůže psa se nemusí z počátku projevit, proto je na místě navštívit vašeho veterináře, který dokáže ostatní eventuality vyloučit.

Rizika vykusování srsti u psa

Přestože se může jednat o banální onemocnění psí srsti, respektive kůže psa. Samotným kousáním či škrábáním si pes dokáže povrch kůže narušit. Díky tomu mohou vznikat otevřené rány, do kterých se může zanést infekce. Léčba infekce může být velmi zdlouhavá a pro psa i vás velmi stresující. Nevčasná léčba infekce může způsobit i smrt postiženého jedince.

Jak určit příčinu vykusování psí srsti?

Pokud jste vyloučili možnost, že je váš pes stresovaný a že se na kůži nevyskytují pupínky, vyrážka anebo že kůže či srst v postižených místech nezměnila barvu - zkuste lupu pro určení ektoparazitů. Svědění může být způsobené i vnějšími parazity, ne všechny typy těchto psích parazitů jsou viditelné pouhým okem, teoreticky vám nemusí stačit ani lupa.

Důvodů k vykusování kožichu či kousky kůže má pes teoreticky mnoho. Pro laika je většina příčin tohoto svědění nerozpoznatelná, respektive nedokáže určit, o jaký typ dermatitidy či jiného onemocnění psí kůže se jedná. Z těchto důvodů je vhodné se poradit s vetem. Jestliže chcete předem zjistit, o jakou kožní chorobu s viditelnými vnějšími defekty kůže se může jednat, zkuste za pomocí tohoto názorného článku onemocnění psa rozpoznat sami.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!