Otrava u psa - příznaky
Přidal dominik, dne 6. 12. 2015 , 0x
Každý rok se v ČR otráví tisíce psů, přičemž v naprosté většině případů jsme na vině my, lidé. Samozřejmě zde není řeč o chtěném vraždění psů - různými jedy (na krysy atp.). Většina otravy gastrointestinálního traktu je u psů i jiných domácích zvířat, resp. domácích mazlíčků způsobena laickou pomocí nevědomých psovodů. Řeč je právě o intoxikaci humánním či jiným léčivem, medikamenty, potravinami…. Mnohé potraviny či léky, které jsou pro lidi zdraví přínosné a mohou léčení různorodých nemocí urychlit nebo rychle zastavit, mohou psy a jiné domácí mazlíčky v konečném důsledku i zabít. V případě podezření na otravu psa je důležité co nejrychleji jednat, popř. vyhledat veterinární pomoc.
Prevence aneb jak si sám neotrávit psa
Jak všichni víme, každý člověk je individuální, resp. jiný - to stejné platí i u zvířat, psů aj. Díky tomu, logicky ke každému psovi musíme přistupovat individuálně, v tomto případě to znamená různě striktní prostředky, zamezení vstupu do potencionálně nebezpečných míst (čistící prostředky, léky pro lidi, potraviny)... Dále je pro určité psy, resp. pro žravé a neposedné psy paradoxně nebezpečné i jejich potrava. Například přístupné suché krmivo může po sežrání velkého množství u psa způsobit obrovská pnutí v žaludku, a to nejen v kardie žaludku, ale i v dalších částí. Psí suché krmivo, resp. granule pro psy de facto pracují na principu “savé houby”, což v praxi znamená, že ačkoliv pes nepozře velké množství potravy, v žaludku se postupem času strava zvětší, resp. nabude na objemu a psa vlastně dodatečně nasytí. Jakmile pes sežere velké množství potravy, které následně díky absorpci tekutin zvětší svůj objem, může celá situace v konečném důsledku skončit tragicky.
Prostě a jednoduše si stačí uvědomit rizika, které ve vašem domě, bytě či zahradě na psa číhají a následně psovi zamezit přístup do veškečých byť jen teoreticky nebezpečných prostor. Pokud vás zajímají věci, produkty, zelenina, ovoce, potraviny, atd., které mohou být pro lidi naprosto neškodné anebo dokonce prospěšně, ale na druhé straně mohou psa při sežrání většího množství dané látky i zabít, oceníte tento článek na webu Psí Úsměv.
Pokud jste si jisti, že se pes v nedávné době otrávil, tzn. 2 hodiny a dříve, zároveň jste si jisti, že je vhodné vyvolat zvracení, učiňte tak. Ale pozor, v mnohým případech můžete stav psa zhoršit.
Příznaky otravy žaludku nebo střev (gastrointestinální intoxikace)
Výše byly zmíněné fakta především ohledně gastrointestinálních toxikací, resp. ohledně otrávení žaludku či střev psů. Na druhou stranu, pes či fena může pozřít toxické látky, které v důsledku nevedou k selhání žaludku nebol střev, resp. nevedou k poleptání sliznici trávicího traktu, ale dané škodlivé látky se vstřebají do tělních tekutin a mohou u psů poškodit další životně důležité orgány. Většinou je otrava trávicí traktu psa spojena s poškozením dalších tělních orgánů. Touto tématikou se zaobírají další odstavce. Následuje seznam symptomů, které obvykle doprovázejí otravu žaludku nebo střev.
- zvracení
- průjem
- ztráta apetitu
Neurologické příznaky otravy psa
Pozření toxické látky může u psa stejně tak jako u lidí také vést k poškození centrální nervové soustavy aj. Tyto symptomy definujeme jako tzv. neurologické příznaky intoxikace. V zásadě jde o poškození nervového systému, a to včetně periferní nervové soustavy. Postižení nervové soustavy nastane v případě, že pes sežere (např.) následující látky, potraviny aj.: strychnin, tabák, aspirin, antidepresiva, alkohol, marihuana, repelenty proti klíšťatům či blechám, insekticidy, benzín, čističe odtokového potrubí, mycí a čistící prostředky, leštidla na nábytek, toxikace hady, pavouky, rostlinami atp. Následuje seznam projevů postižení nervového systému u psa.
- záchvaty
- malátnost
- křeče
- třes svalů
Krvácení, anémie jako důsledek otravy psa
Krvácení z dutiny ústní či z konečníku, resp. obsah krve ve stolici u psů často vyvolá pozření cibule či česneku anebo velkého množství jetele či kapradí.
- modřiny (až vnitřní krvácení)
- krev ve stolici
- krvácení z úst (tlamy psa)
- obsah krve ve zvratcích
Kardiovaskulární (srdeční) příznaky intoxikace u psů
Pozření toxické látky psem může vyvolat poruchu proudění krve, resp. poruchu cév a především poruchy činnosti srdce. Srdeční činnost u psa je často způsobena pozřením listů olendru (oleandr obecný - Nerium oleander).
- nepravidelný srdeční rytmus
- zrychlená či zpomalená činnost srdce
Selhání či špatná činnost ledvin a jater
Otrava samozřejmě může i u psů zasáhnout játra nebo ledviny. Poškození jater nebo ledvin může a nemusí být trvalé, přičemž záleží na typu jedu, rozsahu poškození a množství jedu vpraveného do psího těla. V případě postižení jater u psa může jít o otravu léčivem, alkoholem aj. Na druhé stráně poškození ledvin bývá způsobeno pozřením jedovatých rostlin, přičemž se může projevit neschopností produkovat moč.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.