Necháváte psa v rozpáleném autě? Děláte obrovskou chybu. A tady je důvod proč...

Péče a zdraví

Přidal perimi3, dne 24. 07. 2019 ,  0x

Necháváte psa v rozpáleném autě? Děláte obrovskou chybu. A tady je důvod proč...

Na parkovišti stálo zamknuté auto, ve kterém byli doslova uvěznění dva hnědí labradoři. Neměli na výběr, museli v přehřátém vozidle čekat na své majitele. K jejich smůle byl zrovna nejteplejší den v roce, teplota ve voze rychle stoupala a oni neměli ani tušení, kdy se jejich majitelé vrátí.

Přečtěte si: V horkém dni dal do auta vajíčka, aby upozornil majitele psů...

Záchrana

Psi byli v autě zamčení více než půl hodiny. Místní policii se nakonec podařilo rozbít okénko u spolujezdce a vysvobodit je. Kdyby záchrana přišla o něco později, bylo by pro oba psy nejspíš pozdě.


„Pro tohle neexistuje žádná omluva. Všichni jsme v šoku,“ napsal jeden z policistů na svůj profil. „Policisté v tom autě strávili 30 vteřin a nemohli dýchat. Nechápu, jak to ti psi mohli zvládnout…“

V péči veterinářů

Psi byli neprodleně předáni do péče veterinářů. Oba byli dlouhým pobytem v horku vyčerpaní. Byli unavení a nadměrně slintali, což je jeden z příznaků přehřátí. Ihned po převzetí do péče podstoupili studenou koupel.


V průběhu léta jsou podobné situace téměř na denním pořádku. Jen během dvou týdnů obdrželi ochránci zvířat více než 625 telefonátů ohledně zvířat ponechaných v zamčeném autě. A bude hůř… V den, kdy policie zachránila oba labradory, obdrželi ochránci více než 167 telefonátů. Lidé jim volali přibližně každých osm minut.  

Majitelé podceňují situaci

Majitelé psů často podceňují teplotu ve vozidle. Nedovedou si představit to, jak rychle v uzavřeném prostoru stoupá. Zatímco si „ jen pro něco skočí“, vystavují své mazlíčky smrtelnému nebezpečí.


„Příznivé podmínky v interiéru může udržet klimatizace. Jakmile se ale motor vypne, teplota začíná znovu stoupat.“

Rozhodně nestačí nechat auto ve stínu nebo stočit okénko. Majiteli se sice může zdát, že je uvnitř za daných podmínek příjemně, ale rozhodně to nestačí.

Jak psi regulují teplotu

Důležité je zmínit i to, že se psi nepotí tak jako lidé.

„Na rozdíl od lidí psi doslova lapou po dechu, aby se ochladili,“ řekl jeden ze zachránců. „Když necháme psa v rozpáleném autě, účinnost tohoto ochlazování se rapidně sníží.“

Smrt způsobená přehřátím může nastat přibližně po deseti minutách. Psi při vysokých teplotách navíc trpí daleko více než ostatní zvířata. Vysoké teploty představují riziko především pro starší a mladé psy, pro psy s huňatou srstí, pro psy trpící obezitou či dalšími zdravotními potížemi.


 „Majitelé mají pocit, že se jim to nemůže stát. Myslí si, že odběhnou jen na chviličku. I chvilka ale může mít fatální následky,“ řekla manažerka kampaně na záchranu psů. „Snažíme se je přemluvit k tomu, aby během horkých dnů nechávali své mazlíčky doma. Tam jsou v bezpečí a nic jim nechybí.“

Jak se v dané situaci zachovat

Pokud si všimnete na parkovišti psa uvězněného v autě, přesvědčte se, jak na tom je. Vykazuje-li známky vyčerpání, letargie nebo nevolnosti, uvědomte o situaci záchranné složky. Před jejich příjezdem se pokuste najít majitele vozidla. Pokud je situace vážná, můžete vzít situaci do vlastních rukou. Mějte ale na paměti, že se sice nejedná o zločin, ale i taková záchrana vám může způsobit nepříjemnosti. Uvedené situaci můžeme předejít tím, že budeme sdílet tento článek.


Přečtěte si: Komentář k videu: Jak muž rozbil sklo u BMW, aby zachránil život

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!