Nádor u psa

Nemoci

Přidal nejfriend, dne 19. 12. 2015 ,  0x


Nádor neboli tumor je v zásadě dvojího typu. Může se jednat o nezhoubný nebo benigní nádor anebo jde o maligní (zhoubný) nádor, který je právem spojovaný s rakovinou. Benigní tumor, který obvykle netvoří žádná velká zdraví ohrožující rizika bývá u psů spojený se špatnou stravou, genetickými predispozicemi aj. Často je tento typ neškodného nádoru u psů spojen s onemocněním kůže, více se o této problematice dočtete v tomto článku. Níže uvedená fakta budou převážně pojednávat o maligních neboli o zhoubných nádorech u psů, potažmo o rakovině.

Nádor u psa

Jak často se u psů vyskytují maligní nádory?

Stejně jako u lidí i u psů rakovina nejvíce postihuje starší jedince daného druhu. Více než polovina psů starších deseti let trpí maligními nádory. Tyto nádory mohou způsobit smrt psa či feny. V praxi často není provedena pitva, která by smrt psa objasnila. Velmi často se v tomto případě u psů tvoří zhoubné nádory lymfatické tkáně (tzv. lymfomy), které se nekontrolovatelně šíří do dalších tělních tkání.

Jak je již zmíněno v úvodu rakovina je u psů spojena s genetikou, respektive s dědičnou informací, který daný pes či fena zdědí po předcích. Dále velkou roli hraje i podávané krmivo, prostředí, stres psa a obecně welfare psa.

Nejčastější typy nádorů u psů a fen

U starších jedinců, a to nezávisle na pohlaví, se vyskytuje výše popsané lymfomy. Dalším velmi častým typem nádory, respektive rakoviny je rakovina kůže, rakovina krve, rakovina sarkomy, rakovina měkkých tkání a rakovina kostí. Přímo feny jsou nejčastěji postihnuté rakovinou mléčné žlázy. Z tohoto důvodů je v dnešní době čím dál tím více časté preventivní odstranění mléčných žláz. U feny tato nepříliš náročná operaci musí být provedena, až po průběhu puberty, kdy dojde k ucelení a k celkovému rozvoji pohlavních orgánu.

Nádor u psa a další příznaky rakoviny

Jakmile se u psa vyskytne nádor, ať už si myslíte, že je zhoubný či nikoliv, rozhodně vyhledejte veterinární péči a poraďte se svým veterinářem. V praxi si můžete myslet, že jde o pouhou a neškodnou bradavici, ale realita může být na hony daleko. Pokud znáte prvotní příznaky a projevy rakoviny u lidí, můžete je aplikovat i na psy. V seznamu níže naleznete nejčastější příznaky, respektive symptomy rakoviny u psů.

  • tvorba nádoru či nádorů
  • zvětšení lymfatických uzlin, respektive zduření lymfatické tkáně
  • ranka, rána nebo pouze škrábnutí, které se nezacelí, respektive nehojí se
  • otok (jakéhokoliv druhu)
  • otok kosti
  • kulhání
  • otok kosti
  • abnormální krvácení

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!