Krev v moči u psa

Nemoci

Přidal dominik, dne 29. 10. 2015 ,  0x


Pokud zjistíte, že má Váš pes v moči krev, určitě neprodleně zajděte za svým veterinářem. Ten v naprosté většině případů dokáže z rozboru moči a krve určit diagnózu a následně léčbu onemocnění. Krev v moči se u psa může objevit z několika důvodů. Například může dojít k vnitřnímu krvácení v oblasti močové trubice, což by bylo zapříčiněno mechanickým poškozením. Také může dojít k nesprávnému fungování jater, ve kterých definitivní moč vzniká (u savců moč následně putuje močovodem do močového měchýře).

Nejčastější příčina obsahu krve v moči u psa

Přestože existuje více možných příčin, nejpravděpodobnější (cca 80% ze všech případů krve v moči u psů) příčinou je zánět močového měchýře. Zánět močového měchýře je pro psa velmi bolestivý. Krvácí přímo močový měchýř, na jehož povrchu se tvoří výrůstky, které narušují urotel. Vnitřní sliznice močového měchýře tedy krvácí do rezervoáru, kde se smíchá s močí a společně s ní jde pomocí močové trubice ven z těla psa či feny. Zánět močového měchýře poznáte i podle toho, že samotné močení je pro psa bolestivé. Může také ztratit chuť k jídlu, ale tento fakt nemusí přímo signalizovat zánět močového měchýře, ale stejně tak i jiné onemocnění.

Krev v moči u štěněte

U některých zvířat je krev v moči v mladém věku běžná, není patologická. U štěňat to běžné není, teoreticky se může jednat pouze o vyloučení nadbytku látek prostřednictvím glomerulu. Nicméně pokud zjistíte krev v oči u kteréhokoliv psa, je vhodné neprodleně zajít za veterinářem, případně již s připraveným vzorkem moči.

Krev v moči u starých psů

U starých psů je vyšší riziko projevení příznaků rakoviny. Krev v moči je jedním z nich. Ale v konečném důsledku nemusí být diagnsotikována rakovina, pravděpodobnější nálezem je stále zánět močového měchýře.

Pohlavní dimorfismus?

Je větší riziko krve v moči u psa nebo u feny anebo je to 50:50? Větší riziko zánětů močového měchýře, respektive dolní části urogenitální cesty mají feny, a to díky rozdílům v anatomické stavbě urogenitálního systému. I u lidí jsou ženy více náchylnější k zánětům urogenitálního systému. V neposlední řadě je příčinou krátká močová trubice.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!