Jaké je vhodné krmivo pro psy?

Granule pro psy

Přidal a, dne 17. 11. 2019 ,  0x

Jaké je vhodné krmivo pro psy?

Záleží vám na tom, jaké potraviny si kupujete a co jíte? Pokud ano, jistě vás bude to samé zajímat i u potravy pro vašeho psího kamaráda. Abyste zachovali jeho zdraví a vitalitu, je dobré krmit jej kvalitní potravou. Pejsek je na vás zcela závislý a proto se musíte do výběru toho nejlepšího pustit sami. 

Způsoby stravování

Krmiva pro psy jsou v obchodech plné regály. Proto může být obtížné se v široké nabídce zorientovat. To co seženete v obchodech navíc nemusí být jediným zdrojem potravy vašeho miláčka. Podívejme se tedy podrobněji na jednotlivé způsoby krmení psů.

Granule

Sušené psí krmivo je nejčastějším a zároveň nejjednodušším způsobem krmení. Stačí zakoupit ten či onen pytel s granulemi a dvakrát denně je psovi nasypat. Tento způsob má ale svá úskalí, tím hlavním je zejména samotná kvalita krmiva.

Při výběru byste se měli řídit složením a nutričními hodnotami. Hlavní složkou (tedy tou první uvedenou ve složení) by mělo být maso. Všechny granule které tuto podmínku nesplňují vraťte rovnou zpátky do regálu. Vyhýbat byste se měli i granulím s “jinými produkty živočišného původu”, pokud nejsou zvlášť specifikovány. Často je hlavní složkou suchého krmiva sója, obiloviny či různé jiné rostlinné či živočišné produkty. Jedná se o levné náhražky, které jsou znakem nekvalitního krmiva.

Pokud nemáte s výběrem psích granulí žádné zkušenosti a v celé problematice se těžko orientujete, bude lepší, když se poradíte se zkušeným chovatelem nebo kynologem. Většina veterinárních veterinářů o dané problematice téměř nic netuší a nemá zkušenosti. Obvykle se, bohužel, snaží pouze prodat své granule...

Konzervy

Poměrně jednoduchý a rychlý způsob krmení jsou konzervy. Oproti granulím ale mají nevýhodu v kratší trvanlivosti. Obvykle je hlavní složkou maso, opět je ale vhodné si to pohlídat. Některé psí konzervy obsahují i různé příkrmy - rýži, těstoviny či zeleninu. Pokud jsou vámi vybrané produkty čistě masové, je dobré do krmiva tyto příkrmy přidat.

Domácí vařená strava

Jestliže nechcete spoléhat na průmyslově připravenou potravu a raději budete svému mazlíčkovi vařit, musíte počítat s podstatně větší časovou náročností. Navíc budete muset věnovat čas a energii správnému vyvážení všech živin, které váš mazlíček potřebuje. Při přípravě domácí stravy dejte pozor na kosti. Pokud je chcete psovi dávat, volte ty syrové. Vařené kosti jsou totiž měkké a mohou se v trávicím traktu lámat a ohrozit tak psí zdraví. Kuřecím kostem se vyhýbejte úplně, jsou totiž křehké, štěpí se a úlomky jsou velmi ostré.

BARF

Zvláštním druhem krmiva je tzv. BARF. Zastánci tohoto směru krmí své psy pouze syrovou stravou - masem, zeleninou i ovocem. Z principu je tedy tento způsob velmi časově náročný. Příprava a skladování takové potravy je mnohem složitější, než u konvenční i domácí stravy. Problémem je nutnost doplňovat některé složky stravy různými doplňky, protože maso a zelenina samotné neobsahují dostatečný počet těchto látek.

Jak poznat, že psovi krmivo vyhovuje

Obecně lze říci že známkou zdravého a dobře krmeného psa je jeho srst. Ta by měla být lesklá a hladká, kůže by neměla mít žádné šupinky. Výrazným znakem jsou také zažívací problémy. ať už průjem, zácpa nebo dokonce zvracení jsou indikátorem toho, že podávaná strava není ideální. Může se ale také jednat o příznak nemoci, proto byste neměli tyto projevy podceňovat.

V potaz ale musíte vzít také to, že na nové krmivo si musí pejsek nejdřív zvykat. Vhodné je míchat novou potravu se starou, aby si postupně na novou chuť zvykal.

Další informace o krmivu najdete ZDE.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!