Jak, kdy a kam nahlásit týrání psa?

Rady začátečníkům

Přidal jolandus, dne 22. 01. 2020 ,  0x

Jak, kdy a kam nahlásit týrání psa?

Včerejší email od jednoho čtenáře nás donutil sepsat stručný a přehledný návod jak, kam a kdy nahlásit týrání psa nebo jiného zvířete.

Přestože je na internetu mnoho podobných návodů, nenašli jsme žádný, kde by bylo i naprostému lajkovi (bez dalšího vyhledávání) jasné, co má konkrétně udělat.

Jediným oficiálním návodem je ten od SVS, kde se upřímně, ztratíme v informacích i my.

Definice týrání psů

Jak poznám týrání zvířat?

Mnoho psů je i v dnešní době na vesnicích zavřených (skoro) celý život v kotci. I to je podle nás týrání, pes jako každé jiné zvíře potřebuje dostatečný welfare. Nicméně, s takovým oznámením (že je pes zavřený v kotci), se vám úředník nejspíše pouze vysměje.

V legislativě je vše řešeno pouze zákonem 246/1992 Sb. Výtažek ze zákona, který definuje týrání zvířat najdete ZDE.

Jak postupovat, když vím o týrání zvířete

Jakmile máte podezření na týráni psa či jiných zvířat, pořiďte co nejvíce dokumentace (fotografie, videa).

Koho a jak kontaktovat?

Jestliže jste přímo svědky týrání zvířat, zavolejte státní policii (158, resp. 112). Není-li to nutné nebo nebezpečné, můžete zasáhnout a pachatele zadržet do příjezdu PČR.

Bohužel týrání zvířat řeší mnoho státních orgánů, ani jeden z nich, bohužel, ne příliš efektivně. Komunikace mezi nimi není dobrá, a proto je dobré oznámit týrání na všechny orgány uvedené níže.

Kromě co největšího množství důkazů do oznámení nezapomeňte uvádět:

  • jméno, příjmení, telefon oznamovatele (váš),
  • konkrétní místo, kde k podezření na týrání zvířete dochází,
  • důvody, proč si myslíte, že jde o týrání (popis, co se tam děje),
  • jméno majitele zvířat (pokud ho víte),
  • nashromážděné důkazy.

Nashromážděné informace zašlete na:


1) Odbor životního prostředí Vaší městské části

Ministerstvo nemá přehledný seznam, proto doporučujeme vyhledávat z tohoto odkaz a připsat PSČ nebo městskou část, kde k týrání dochází.


2) Státní veterinární správa

V tomto případě můžete zůstat anonymní pouze v případě, že si založíte smyšlenou e-mailovou adresu. Vyplňte formulář SVS zde.


3) Neziskovka

Přestože jsme obecně spíše proti neziskovkám (Když chcete vydělat, založte si neziskovku), navzdory tomu doporučujeme zaslat formulář s informace i sem. Připište, že jste MÚ i SVS již kontaktovali. V závislosti na konkrétním případě vám poradí, jak postupovat dále, popř. za vás případ převezmou.

To stačí? Nemám varovat ostatní lidi nebo útulky atp.?

Zveřejnění důkazů, které máte, když ještě probíhá nebo ani začalo probíhat vyšetřování - je to nejhorší, co můžete udělat. Prosíme, odolejte nutkání sdílet své zážitky na sociální síti. Pokud zveřejníte vše, co víte, dost možná tak pomůžete pachateli uklidit stopy.

Na druhou stranu, je vhodné kontaktovat soukromé útulky, azyly, záchytné stanice aj. organizace v okolí, které se zabývají pomoci stejnému druhu zvířete.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!