Jak dlouho může být pes sám doma?

Rady začátečníkům

Přidal lolila, dne 25. 01. 2020 ,  0x

Jak dlouho může být pes sám doma?

Každé plemeno je jiné, každý pes má určité predispozice a zvládá samotu jinak.

Tyto predispozice jsou určené kvantitativními znaky, které do nynějších dní nemáme u psů téměř vůbec prozkoumané, protože je problém v jejich složitosti. Na výsledném fenotypu (projevení vlastností psa) se totiž z genetického hlediska podílí mnoho minorgenů (genů o malém účinku), které i ve stovkách společně určují zmíněné predispozice (ať už jde o výšku, váhu, inteligenci ale také kvalitativní znaky psa jako trpělivost, ochota učit se atp.). Abychom uvedli všechny pojmy - jde obvykle o autosomální a polygenní dědičnost. V obecné rovině je činnost shodná jak u psů, tak u lidí.

Nature versus nurture

Aby toho nebylo málo, tak na výsledném projevení znaku se podílí ve velké míře okolní prostředí (výchova, výcvik, prostředí, kde pes žije atp.). Z anglického originálu přeloženo: Příroda versus výchova.

To jsme uvedli, aby bylo každému jasné, že sousloví každý pes je originál, neznělo pouze jako klišé.

Pes potřebuje stereotypy

Podobně jako lidé, tak i pes má rád věci, na které se může těšit, které se opakují. Stačí už jen to, že pes vstane, jde za vámi k posteli a poté jdete společně ven na procházku. A první stereotyp je na světě. Druhý následuje hned poté - přijdete domů a psa nakrmíte...

Stereotyp dává psovi pocit jistoty a duševní rovnováhy.

Typické otázky

Jak velký je močový měchýř psa. Jak dlouho vydrží sám doma, aniž by musel na záchod?

Dále už nebude opakovat, že každý pes je originál. V tomto případě závisí, stejně jako u lidí, kolik pes přijal tekutin, když je doma sám, tak spí nebo je aktivní...? Podle různých rešerší průměrný pes močí čtyřikrát denně (dle plemene 3x až 5x). Malí psi obecně potřebují vyvenčit častěji.

Jak dlouho vydrží zdravý pes nemočit je také nutné rozdělit do kategorií:


  • štěňata - co měsíc, to ukazatel (tzn. např. 3 měsíční štěně potřebuje močit každé 3 hodiny),
  • dospělí psi - asi 8 hodin, pokud jsou převážně v klidu (ideálně ne více než 6),
  • staří psi - individuální, podobně jako u lidí.


Jak mohu mít psa, když chodím na 9 hodin do práce?

Je logické, že člověk musí docházet do práce. Někteří chovatelé i s vícero psy velkých plemen dojíždí do práce na 12 hodinové směny. Ti ale vědí, že to musejí psům nejen o volných dnech a víkendech vynahradit, ale také každé ráno a večer. Navíc, potřebují hodného souseda, který jim 1x denně psy vyvenčí.

Co mám dělat, aby pes sám doma nestrádal?

Pes potřebuje průběžně nejen fyzické vybití, ale i psychické. Proto je dobré zapřemýšlet nad psími hlavolamy, novými hračkami atp. Samozřejmostí je nezapomenout na misku s vodou. Je lepší mokrý koberec než soustavně dehydratovaný pes.

Jak dlouho musím psa denně venčit?

Jestliže nemáte plemeno psa, které je na aktivitu náročné, postačí minimálně 1 hodina vyšší fyzické aktivity denně. Výjimku tvoří přešlechtěná plemena.

Pes doma začal močit, kálet, ničí nábytek... Co mám dělat?

Nejčastější důvody jsou 3, náprava zní snadně - odstranit důvod - ale chápeme, že v praxi to stojí nervy každého pejskaře. Jedná se o:

Pes nemá dostatek:

  • fyzické aktivity,
  • mentální aktivity (typické pro inteligentní pracovní plemena),
  • popř. je nová věc v domácnosti, která psovi z nějakého důvodu vadí (bojí se jí, je nejistý atp.).

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!