Fenka už nemohla mít štěňata, tak ji chtěli utratit, ale veterinář jí zachránil život...

Kuriozity

Přidal kata, dne 28. 01. 2018 ,  0x

Fenka už nemohla mít štěňata, tak ji chtěli utratit, ale veterinář jí zachránil život...

Když pár dní před Vánocemi uviděla předsedkyně záchranné stanice boxerů, paní Karamová, fenku Tracy, domnívala se, že nemá šanci na přežití...

„Poskytovat těmto fenám kvalitní život je ta nejlepší pomsta množitelům.“


Byla ve špatném stavu, velice zesláblá a téměř nemohla chodit. Před pár dny se jí její majitel vzdal, protože už nemohla mít štěňata.

„Přivezl ji k nám na veterinu a ptal se, zda dokážu zařídit, aby mohla ještě zabřeznout,“ sdělil veterinární lékař. „Pokud ne, byl ochoten zaplatit pouze za její utracení. Chamtivost je šílená lidská vlastnost,“ dodal smutně.


Fenka musí být léčena

Lékař okamžitě informoval záchrannou stanici, která přislíbila uhrazení veškerých nákladů spojených s potřebnou veterinární péčí. Pustil se tedy do léčby zánětu žaludku, ani po dvou dnech ovšem nedošlo k žádnému zlepšení. Tracy podstoupila další testy, stále se však nepřišlo na to, co jí vlastně je.

„Její šance na život nebyly vysoké,“ řekla Karamová. „Nechtěla jíst, a všechny příznaky naznačovaly, že se zřejmě jedná o nádor na mozku. Testy ale nenašly vůbec nic“.


Za všechno může hlad

Po převezení na odbornou univerzitní kliniku došli lékaři k závěru, že Tracy trpí hladem. To by měla být příčina všech problémů. Veterinář jí naordinoval dvě dávky speciální tekuté stravy denně, a to až do chvíle, kdy bude schopna sama sníst malý kousek normálního jídla. Po čtyřech dnech nastal pokrok, a tak byla převezena do záchranné stanice, kde o ní pečoval ošetřovatel.

„Bojovala, přibírala a začalo se jí dařit lépe,“ usmívala se předsedkyně.


Ve svém novém domově má klid a prostor pro odpočinek. Také poznala čtyři nové kamarády boxery. Je v pohodě a nabývá na sebejistotě.

Špatná socializace

„Od malička byla Tracy špatně socializovaná. Jediného kontaktu s majiteli se jí dostalo, když měla štěňata, tak přišli do její klece, aby je vyfotili a mohli snímky sdílet na bazaru,“ řekla Karamová. „Jejich jediný zájem byl štěňata co rychleji prodat a získat za ně peníze. Zdravotní stav štěňat ani fenky je nezajímal,“ dodala naštvaně.


Licence to nezachrání

Přestože chovné stanice musí mít licenci, najdou se v ní jen minimální předpisy v péči o zvířata, které by jim zajistily dobré podmínky. Tedy spíše vymahatelnost pokulhává. Pravidla se týkají pouze nejzákladnějších životních potřeb, jako je krmivo, voda a střecha nad hlavou - obecně řečeno welfare. Zákon tedy umožňuje chovatelům odchovat stovky štěňat ve strohých podmínkách bez socializace a důležitého lidského kontaktu. Z chovatelů, kterým jde jen o peníze, se pak stávají množitelé. To vede k odstrašujícím případům, jako je ten Tracy. Představa, že existují pouze množitelé psů bez průkzau původu (PP) je mylná...

„Většina takových fen, které už nemohou být březí, bohužel neskončí dobře,“ pokračuje ve vyprávění Karamová. „Přestože se Tracy nacházela v příšerném stavu, měla vlastně štěstí v neštěstí, protože většina ostatních se pomoci nedočká.“


Tracy dál pracuje na získávání důvěry a vypadá to, že se jí stále daří skvěle. Po zveřejnění jejího případu také začalo vyšetřování chovatele, který jí trápení způsobil. Snad už se tedy nic podobného opakovat nebude...

„Kdyby lidé nekupovali štěňata z těchto množíren a bazarů, nebyla by poptávka, a tím pádem by to nutně vedlo ke snížení nabídky,“ říká Karamová. „Množitelé to dělají za účelem zisku, ale pokud jejich aktivita nebude výnosná, přestanou tyto strašné věci provozovat. Jedinou pomstu, kterou jim momentálně můžeme provést, je poskytnout odloženým fenám lepší a kvalitnější život.“

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!