Nadměrné pití u psů

Nemoci

Přidal dominik, dne 10. 11. 2015 ,  0x


Zdá se Vám, že Váš pes nebo fena poslední dobou pije více vody než je obvyklé? A kdy vlastně poznáme, že pes pije vody nadmíru? Může být pro psa nadbytek vody nebezpečný? Může nadměrné pití vody u psa indikovat určitou nemoc? To a mnohem víc si zodpovíme v tomto článku.

Pije můj pes opravdu nadbytek vody?

V praxi je pro nás velmi těžké určit kolik tekutin pes za den příjme. Jestliže máme podezření, že pes opravdu přijímá nezvykle mnoho vody, je vhodné vodu psovi dávkovat a měřit. Co to v praxi znamená? Psovi do misky nalijeme předem změřený objem vody. Pokud budeme v misce vody vyměňovat, také si zaznamenáme objem odlité a znovu přilité vody. V praxi by měl zdraví pes přijmou minimálně 0,06 litru na 1 kilogram tělesné váhy, respektive desetikilový pes by měl denně vypít více než půl litru vody. Denní ideální objem přijaté vody ovšem u psa ovlivňuje mnoho činitelů. Mezi ty hlavní patří fyzická aktivita, okolní tělesná teplota, typ stravy aj. Pokud je Váš pes natolik žíznivý, že vypije v normálních podmínkách více než dvojnásobek doporučeného denního objemu tekutin, vyhledejte veterinární péči.

Proč je pes tolik žíznivý?

V tomto ohledu je pes naprosto srovnatelný s člověkem. Navzdory tomu, že se pes téměř nepotí (jen na čumáku a mírně na páteři) při zvýšené fyzické námaze, horku a pojídání různých laskomin (dentální tyčinky, tyčinky z bůvolí kůže atp.) logicky nastává u psa pocit žízně. V určování, zda má pes důvod k tomu, že nyní pije hodně vody, stačí použít selský rozum.

Co patří mezi projevy žízně, respektive dehydratace psa: suchý jazyk, dlouhé tahavé sliny, únava, letargie. V praxi samozřejmě i související bolest hlavy psa, což se může projevit agresivitou.

Pes nadměrně pije, protože je nemocný

Samotná dehydratace může psa ohrožovat na životě. Jestliže Váš pes projevu známky dehydratace, nezvrací a odmítá se napít, pokuste se do něj dostat vodu násilím. Malému psovi podávejte 1 čajovou lžičku vody každých 10 minut, psovi velkého plemene 2 lžičky. Urychleně se objednejte u Vašeho veterinárního lékaře. Pokud je pes dehydratovaný z důvodu, že neměl přístup k vodě, nenechte mu neomezený přístup k tekutinám, protože nadměrné pití vody by v tomto případě u psa pravděpodobně vyvolalo zvracení.

Pocit žízně je indikátorem i několika nemocí, mezi které patří onemocnění ledvin, jater, infekce, průjem, horečka, diabetes (cukrovka), rakovina nebo Cushingova choroba. Tento příznak se nemusí projevit vždy. A pokud se již objeví, nemusí být nutně příznakem nemoci. Pro jistotu konzultujte zdravotní stav Vašeho psa s veterinářem.

Polydipsie u psa

Nadměrná žízeň u psa (tzv. polydipsie) bývá také způsobena léky. U lidí, možná i u psů, může být jedna forma tohoto onemocnění způsobena psychickým onemocněním pacienta. Existuje medikace na předpis, která dokáže tyto příznaky zmírnit. Polydipsie se zpravidla projevuje suchými ústy, a to přestože pacient přijímá dostatek tekutin.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!