Bolest břicha u psa

Nemoci

Přidal Hgn, dne 26. 05. 2017 ,  0x

Bolest břicha u psa

Příčin bolestí břicha u psa může být mnoho. Může se jednat o méně závažné stavy, jakou je např. obyčejná plynatost, ale příčinou mohou být i život ohrožující stavy, jako např. torze žaludku nebo nebezpečné otravy, ať už pro psa nevhodnými potravinami nebo přímo různými jedy. V tomto článku se budeme věnovat torzi žaludku, jelikož se jedná o velmi nebezpečný stav vedoucí bez okamžitého zásahu veterináře k úmrtí psa.

Přečtěte si: Otrava u psa - příznaky

bolest břicha u psa co dělat

Torze žaludku u psů

Příčinou torze (přetočení) žaludku je nadmutí (dilatace) žaludku plynem. Nadmutí bývá viditelnější na levé straně břicha. Nadmutí je značně bolestivé a velmi nebezpečné, může totiž ústit v torzi žaludku, kdy se žaludek otočí kolem své osy a dostává se tak mimo svou obvyklou pozici. Některá plemena jsou k torzi žaludku více náchylná než jiná, jedná se zejména o velká a obři plemena psů a psy s hlubokým, úzkým hrudníkem jako třeba výmarský ohař nebo irský setr. Taktéž psi, u jejichž blízkých příbuzných se vyskytovala dilatace a torze žaludku, jsou k tomuto onemocnění predisponovaní.

Prevence torze žaludku

U velkých a obřích plemen psů by měla být krmná dávka rozdělena do menších porcí, obvykle se doporučuje kvůli riziku torze žaludku krmit tyto psy 2x až 3x denně. U všech psů by se mělo důsledně dbát na klid před a po nakrmení. Pracovní zátěž by měla být omezena na 1 hodinu před a 2 hodiny po nakrmení. Rizikovou situací je také vzrušení a stres během krmení nebo rychlé zhltání žrádla či přežrání. Voda by měla být psovi k dispozici po celý den, avšak bezprostředně po nakrmení by měl být její příjem omezen.

Nebezpečí torze žaludku u psa

Zvýšený tlak v žaludku v důsledku přeplnění plynem zvyšuje tlak na okolní orgány v dutině břišní a na bránici. Proto dochází k tzv. šoku organismu. Neustále se akumulující plyn v žaludku vede k těžkému poškození jeho stěny. Dochází k přerušení prokrvení žaludeční stěny, která poté nekrotizuje. Celkový stav pacienta se rychle zhoršuje a bez urgentního zásahu veterináře pes umírá během několika hodin po přetočení žaludku.

Příznaky torze žaludku

  • napnuté břicho a velké bolesti - díky dilataci žaludku

  • bledé sliznice - příznak rozvíjejícího se šoku

  • ztížené dýchání - v důsledku tlaku žaludku na bránici

  • ztráta vědomí - v důsledku těžkého poškození žaludeční stěny

Další příznaky naleznete v článku: Příznaky torze u psa

Léčba torze žaludku

Nutný je okamžitý zásah veterináře a urgentní chirurgické řešení.  Konzervativní léčba spočívající v evakuaci obsahu žaludku sondou v anestezii je málo úspěšná. Chirurgický zákrok spočívá v návratu žaludku do svého topografického místa. Během operace může chirurg natrvalo přišít žaludek k břišní stěně, aby se torze nemohla opakovat.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!