Hárání feny a její průběh

Rady začátečníkům

Přidal dominik, dne 10. 04. 2016 ,  0x


Hárání neboli u zvířat obecně říje je období estrálního cyklu, v tomto období jsou ve velké míře vyplavovány samičí pohlavní hormony (progesteron, prolaktin), které ovlivňují činnost dělohy, pochvy a mléčné žlázy. Zajímavé je, že každá fena začne hárat v jiném věku, a to především dle daného plemene. Tzv. estrus (vlastní hárání) je krátká období, kdy je možné fenu připustit. Pohlavní cyklus feny je od toho humánního celkem dost odlišný, jak tedy probíhá?

Fáze a délka hárání u feny

O délce a hárání jsem se podrobně zmiňoval již v tomto článku. Nyní se zaměříme spíše na praktický pohled. Základním faktem je, že estrální cyklus feny se dělí na 4 fáze, kdy je pohlavní činnost vyšší a na 1 fázi, kdy nastupuje období pohlavního klidu. Samotná délka hárání, bohužel, nelze určit, protože je nejen napříč různými plemeny psů rozdílná. Nicméně, tzv. pravá březost, kdy je možné fenu připustit, nastává 10. den a z pravidla končí za 3 dny. Průměrná délka je cca 18 dní.

První hárání feny: zamyslete se nad kastrací

Hárání přichází také individuálně, u některých fen nastupuje již v 6. měsíci, jindy až po 2. roce života. Malá plemena psů začínají s háráním dříve, což úzce souvisí s jejich ranější a kratší pubertou. Pro někoho je kastrace feny nemyslitelná, protože plánuje několik vrhů. Na druhou stranu, kastrace je prevence nejen vůči zabřeznutí, ale také proti různým typům onemocnění. Ovšem, zda vykleštit fenu či nikoliv je velká otázka, protože samotnou kastrací zvyšujete pravděpodobnost vzniku jiných onemocnění.

Jak zjistit, že fena hárá aneb příznaky říje u psů

Mezi nejvíce pozorovatelné symptomy patří změny v chování feny. Za změny v habitu feny jsou zodpovědné již zmiňované pohlavní hormony, a to především vyšší hladina progesteronu. Fena se během hárání může zdát nervózní, špatně udrží pozornost a bývá čilejší. Mnoho z těchto příznaků je shodných s tzv. falešnou březostí. Co se týče jiných externě pozorovatelných změn, za zmínku stojí změny v příjmu potravy, fena může být více žravá anebo naopak, ztratí apetit. A v období pravé březosti (estrus) fena iniciuje pohlavní akt, ovšem v jiných fázích estrálního obdbobí, kdy je zvýšená sekrece pohlavních hormonů a pach sekretu z vulvy je (pro psy) téměř totožný - fena psy odhání. Pokud je fena nezkušená, první krytí nebývá snadné.

Jak lze u feny zabránit jejímu hárání?

Teoreticky lze potlačit endokrinní pohlavní aktivitu, a tím i tedy celé hárání, za pomocí medikamentů. Ovšem tento způsob se v praxi za normálních okolností nepoužívá, protože může mít negativní vedlejší účinky. Jediným možným a trvalým řešením je vykleštění neboli kastrace feny. Pokud se rozhodnete Vaši fenu sterilizovat, zvažte nasazení speciálních granulí pro kastrované feny a psy. Díky tom, že je kastrace v dnešní době velmi běžná, pooperační komplikace nejsou časté. Ale péče o fenu po kastraci nemusí být vždy snadná. V malé míře se vyskytují např. záněty dělohy či falešná březost (do 4 dní od sterilizace). Před případnou kastrací si zjistěte co nejvíce informací, protože existuje několik operativních variant a kastrace je na jedné straně prevence, ale na druhé straně vytváříte vyšší rizika vzniku jiných, a to i letálních onemocněních.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!