Kdy připustit fenu

Rady začátečníkům

Přidal dominik, dne 6. 04. 2016,  0x


Základním kamenem, od čeho se celé připouštění, respektive celé krytí feny odvozuje, je doba hárání. Jak dlouho trvá hárání a podrobnější informace o tom, jak dlouho fena hárá se v dočtete v jiném článku. Hárání je vlastně pro fenu něco velmi podobného, jako menstruace u ženy. Ačkoliv se při bližším pohledu jedná o dva zcela rozdílné jevy, nejdiskutovanější důsledek je stejný - krvácení z vagíny, resp. z pochvy. Ale abychom pochopili celou problematiku připouštění, musíme vědět více než to, kdy fena hárá. V průběhu hárání neboli estrálního cyklu jsou dny, kdy je největší pravděpodobnost oplodnění vajíček.

Estrální cyklus feny a menstruační cyklus ženy, jde o to samé?

Nemá smysl polemizovat, nejde o to stejné. Na druhou stranu, jde o to samé - jedná se totiž o pohlavní cyklus člověka a pohlavní cyklus fen, resp. savců. Co se týče vylučování krve z pochvy feny, v tomto případě nemá s menstruací nic společného. Hárání lze přirovnat k humánní ovulaci, kdy je tedy nejvhodnější doba na sex, resp. krytí za účelem oplodnění samice, resp. ženy. Fena, na rozdíl od ženy vylučuje krev v průběhu hárání („ovulace”). V praxi tedy rozlišujeme menstruační cyklus se svými fázemi a poté zvířata monoestrická, diestrická a polyestrická. Feny patří do skupiny diestrických - hárání (říje) probíhá dvakrát ročně, nejčastěji v rozmezí cca 6 měsíců, a to na jaře a na podzim.

Jak se připravit na první krytí feny

Kromě dilema, kdy fenu nechat připustit, vezměte do úvahu, že starost o fenu těsně před po rodem a několik týdnů po porodu nebude snadná. Zjistěte si, jak dlouho je fena březí (gravidní, těhotná) a jakým typem krmiva je březí fenu vhodné krmit. Na jednu stranu, je hárání, krytí a porod feny zcela přirozený. Ale na druhou stranu, mj. vlivem šlechtění psů, v dnešní době nastávají při, popř. bezprostředně po porodu štěňat zdravotní komplikace feny či štěňat. Vrh novorozených štěňat je úžasný, ale starost o ně i fenu je pro začátečníky náročná a plná otazníků. Pro případ potřeby si uložte číslo svého veterinárního lékaře do Vašeho mobilního telefonu. Bližší informace o výběru místa pro krytí feny, příprav boxu atp. se dozvíte v článcích na téma březí fena.

Kdy je tedy nejlepší připustit fenu?

Fena, jakožto diestrické zvíře hárá (má říji), za fyziologického stavu, dvakrát ročně. Estrální cyklus feny i jiných savců se skládá z 5ti fází:

  • Anestrus - období pohlavního klidu. Období pohlavní činnosti nastává u feny a jiných zvířat (částečně i u člověka, kdy jde v praxi o zvýšení libida) především vlivem sekrece endokrinního hormonu - melatoninu. Vylučování tohoto hormonu epifýzy velmi úzce souvisí se světlem, a tedy i s ročním obdobím.
  • Proestrus - fáze dozrávání folikulů. Fena již přilákává psi, a to díky vylučování hormonů, což způsobí vylučování krve a poševního hlenu. K pohlavnímu aktu, resp. ke krytí ale nedochází, fena psy odmítá.
  • Estrus - vlastní hárání. Období, kdy je nejlepší krýt fenu, obvykle jde o 12. a 13. den hárání. Pro toto období je typická nejvyšší sekrece ženského (samičího) pohlavního hormonu, estrogenu.
  • Metestrus - estrogen ustupuje a nastupuje zvýšená sekrece progesteronu. Ke krytí za normálních okolností nedochází. Pokud fena pobývá v bytě, bývá v tomto období nutné nasadit speciální pleny pro fenu, aby se zamezilo nechtěnému výtoku krve z pochvy.
  • Diestrus - toto období nastává pouze v případě, že nedošlo k úspěšnému krytí.
  • Anestrus - znovu nastává období klidu, následně se celý cyklus opakuje. Pokud se tak u feny nestane, je na místě vyhledat veterinární péči.

Další užitečné informace o připouštění, březosti a krytí feny

Nenašli jste v tomto článku všechny informace, které jste hledali? Nebojte se přidat komentář s poznámkou s vlastní zkušeností anebo s dotazem. Případně se více informací na téma hárání a krytí či březost feny dozvíte v jiném článku.

Udělejte si radost originálním tričkem od Psí úsměv

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc