Březost feny: Den po dni

Rady začátečníkům

Přidal dominik, dne 12. 04. 2016 ,  0x


Březí (gravidní) fena je mnohem náchylnější vůči okolním vlivům, proto je dobré, a to alespoň v pozdějších fázích březosti zvýšit péči. Existují názory, že první březostí, popř. háráním je z feny dospělý pes. Dříve než nastane samotný porod, resp. vrh štěňat měli byste zjistit co nejvíce informací o tom, jak tělo feny pracuje. V průběhu období estrus (tzv. pravé hárání) můžeme počítat cca 63 dní do porodu. Ovšem délka březosti může být jiná, a to i výrazně. Ještě než začnete číst tento článek, ujistěte se, že se u Vaší feny neprojevuje tzv. falešná březost.  A jak taková březost probíhá?

Jak se starat o březí fenu?

O tom vlastně je celý tento článek. Pokud Vám právě veterinární lékař potvrdil, že je Vaše fena opravdu březí, určitě se vyplatí zvážit změnit typ krmení (pokud krmíte komerčním krmivem - granulemi či konzervami pro psy). Existují totiž speciální granule pro březí feny, které obsahují vyšší množství potřebných živin pro gravidní feny. Na druhou stranu, můžete zůstat v klidu, březost je pro psy přirozená a měla by teoreticky proběhnout bez pomoci chovatelů či veterinářů. Veterinární lékař by do porodu psa či jiného zvířete neměl zasahovat pokud to není nutné. Ovšem praxe, např. v ZOO je daleko od teorie. Pokud vlastníte „vyšlechtěné” plemeno, konzultujte březost s chovatelem dané psí rasy, u některých plemen jsou totiž porodní komplikace velmi běžné.

Příznaky březosti u feny

Seznam příznaků u březí feny není nijak široký. Díky tomu, že jsou psi savci, jako mi lidé, v mnohých věcech se průběh či samotný porod vůbec neliší. De facto největším rozdílem je délka samotné gravidity, která by u psů měla činit asi 2 měsíce. Březí fena může, podobně jako těhotné ženy zvracet. Pokud je zvracení či jiný příznak extrémní, určitě vyhledejte veterinární péči. Mezi další, více typické příznaky březosti feny patří následující.

  • ztráta apetitu (či v druhé fázi březosti naopak, jedná se o časově individuální jev), snížená chuť je podobná humánní ranní nevolnosti, po pár týdnech nastupuje naopak zvýšená žravost
  • fena přibývá na váze
  • změny v chování doprovázejí každou gravidní fenu, obvykle se fena jeví apatická, snadno ztratí pozornost, v pozdějších stádiích březosti vyhledává vhodné místo pro vrh štěňat
  • snížená fyzická aktivita
  • vývoj pohlavních žláz u feny pokračuje mj. v průběhu březosti, a to vlivem progesteronu a především prolaktinu, mléčné žlázy a bradavky zvětšují svůj objem
  • z bradavek kape mléko, tento jev je fyziologický, může nastupovat několik dní před samotným porodem
  • hormonální změny vlastně mohou za všechny výše zmíněné symptomy

Příznaky březosti se do velké míry shodují s příznaky falešné psí březosti. U malých plemen psů je gravidita mnohem více znatelná, protože zcela logicky mají menší vnitrotělní prostor, a tedy musí více nabýt na objemu.

Kde by měla fena rodit aneb porodní box pro psy

Čím dříve se zamyslíte nad tím, kde bude fena rodit, tím lépe. Březí fena po určité době začne sama vyhledávat klidné a tiché místo. Při přípravě porodního boxu dbejte především na dvě věci. První z nich je velikost, mnoho chovatelů přemýšlí špatně - čím větší, tím lepší. Ve skutečnosti je tomu naopak, fena bude potřebovat mít svá štěňata pod kontrolou, co nejblíže k sobě. Druhou věcí je možnost útěku a poranění štěňat. Při výstavbě porodního boxu dejte pozor na ostré hrany a případné hřebíky. Nejlepší variantou v praxi bývá dřevěná konstrukce.

Fáze březosti u feny

Prvně si musíme uvědomit, že březost není nemoc, tudíž z počátku fena nepotřebuje žádnou výraznou péči. Vhodné je změnit typ krmení, např. se zamyslet nad vařenou stravou. Teoreticky je vhodné fenu vyvarovat větším rušivým jevům a nadměrné fyzické námaze. Ačkoliv v této problematice zatím nebyly provedeny žádné studie, práce hormonů, anatomie a fyziologie psího těla je v tomto ohledu téměř totožná s naším, resp. s lidským tělem, o kterém studie již provedeny byly. Fáze (předporodní) březosti feny můžeme rozdělit do 3 předporodních cyklů. V předchozím období březosti nenastávají žádné razantní změny, které by za normálních okolností potřebovaly vnější pomoc. Samozřejmě, pokud nastanou výrazné signály nepokoje či jsou ranní nevolnosti na neúnosné úrovni, určitě kontaktujte svého veterinárního lékaře.

První fáze březosti: Fena cítí neklid a úzkost

Před porod jsou změny v chování velmi intenzivní a rychle se mění. Pokud fena odmítá přijímat jídlo, a to i její oblíbené pamlsky, jedná se o prvotní signál, že se porod blíží. Fenu uklidněte, vezměte ji na vodítku na krátkou procházku, může to být poslední možnost, kdy se před porodem bude moci vymočit. Fena téměř ignoruje okolí, cítí se rozpačitě a jeví se neklidně.

Druhá fáze březosti: Začínají kontrakce

Druhá etapa předporodní březosti začíná kontrakcemi. V praxi rozlišujeme dva typy kontrakce: pravé a nepravé. Nepravé neboli tzv. „poslíčci” prokrvují endotel dělohy. čímž se tělo feny připravuje na porod. Pravé kontrakce jsou mnohem silnější a indikují příchod štěňat. Těsně před porod z vulvy vystoupne zelená tekutina v podobě, následně začíná porod. Štěňata mohou vycházet po hlavě či zadními končetinami napřed. Nemějte strach, pro psy je porod „nohama napřed” zcela normální. Fena má instinktivně dané štěňata zbavit fyziologické tekutiny, aby mohli lépe dýchat a pohybovat se. O narušení pupeční šňůry by se fena měla postarat také sama. Štěňata po porodu jsou obvykle apatická, nelekejte se, jde o normální jev.

Pokud má fena problém přerušit pupeční šňůru či zelený vak, můžete jí pomoci. Pokud máte březí fenu poprvé, je na místě na porod přizvat zkušeného chovatele, popř. si zajistit telefonní kontakt na veterináře.

Třetí fáze březosti: Konec období březosti

Jde o fázi klidu. Nechte fenu odpočinout. Kontrakce budou pomalu slábnout. Síla a délka kontrakcí je po porodu závislá od průběhu, resp. na frekvenci vrhu štěňat.

Vývoj štěněte aneb březost z pohledu zárodku den po dni

Následuje průběh březosti u feny den za dnem. Časový horizont je pouze průměrný, realita se může v některých bodech lišit, a to i v rámci několika dní.

  1. den - Připouštění feny, rozdíl mezi dnem krytí a skutečným oplodněním (vniknutím spermií do vajíček) může být 1 až 6 dní. Spermie fyziologicky dozrávají.
  2. den - Spermie dále dozrávají a putují k cíli, respektive vaječníkem k ovarii.
  3. den - Některé z mnoha spermií se dostali až k vajíčkům, které se snaží oplodnit.
  4. den - Spermie i po druhém krytí se snaží proniknout do vajíček, některým se to daří. Dochází k oplodnění.
  5. až 14. den - oplodněná vajíčka (embrya) putují vejcovodem do cornua uteri (rohů dělohy). Vajíčka se začínají hnízdit.
  1.  až 16. den - Embrya dosahují velikosti cca 0,1 cm. Následuje hyperfunkce pohlavních a mléčných žláz, což se především projeví na zvětšení mléčných žláz, bradavek a prořídnutí srsti (v abdominální oblasti, v okolí bradavek).
  2. až 20. den - Začíná se formovat CNS (centrální nervový systém), hlava, tělo a páteř. Další den se začínají vyvíjet vnitřní orgány. 20. den embrya dosahují cca 0,4 cm.
  3. až 22. den - Tvoří se placenta, díky čemuž je možné indikovat graviditu. Začínají se vyvíjet oči, uši, maska, čenich a játra.
  4. až 28. den - Vhodné období pro stanovení ultrazvukového záznamu. Zárodek lze určit i palpačně (pohmatem).
  5. až 34. den - Na konci tohoto období začíná být fena „náladová”, zvyšuje se její žravost, celkově je klidnější a méně aktivní. U embryí nastává velká míra osifikace (kostnatění), což se v praxi projeví značným vývojem prstů, čelisti a mnohonásobně se zvýší tvrdost lebky. Zárodky dosahují až 30 % z konečné hmotnosti.
  6. až 40. den - Na konci tohoto období jsou vyvinuty všechny vnitřní orgány a životně důležité fyziologické struktury. Intenzita růstu se znásobuje. Zajímavé je, že již v tomto období nastává růst palpačních chloupků (na čenichu, obočí atp.).
  7. až 50. den - Fena výrazně nabývá na objemu, což je viditelné především u malých psích plemen. Začátkem 50. dne březosti je možné štěňata nahmatat a teoreticky i určit jejich počet, a to pouhým pohmatem. Fena si již našla místo pro vrh (ideálně připravený speciální porodní box v klidném prostředí).
  8. až 55. den - Fena stále nabírá na objemu. Může nastat (nechtěná) sekrece mléka.
  9. až 58. den - Fena většinu času polehává. Na venčení nezanevřete úplně. Intenzivní růst štěňátek stále pokračuje. Pár dní před porodem začíná růst kožich.

58. až 68. den - nastává porod. Každý pes je březí odlišnou dobu, a to především dle výšky, resp. hmotnosti daného plemene.

Další informace o březosti feny najdete zde.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!