Zvýšená teplota u psa

Nemoci

Přidal dominik, dne 23. 12. 2015 ,  0x


Zvýšená tělesná teplota u psů, stejně tak jako i u lidí, je obvykle zaviněna infekčním onemocněním. Chřipka, zánět a další choroby mohou zavinit „teplotu” u psa či feny. U psů se za fyziologickou (běžnou, život neohrožující) teplotu považuje teplota cca 38,8 °C. Do teploty 41 °C nedochází k denaturaci proteinů, tudíž nemusíte mít, že u psa nastanou trvalé zdravotní problémy.

Rozdíl tělesné teploty u malých a velkých plemen psů

Malá psí plemena mají rychlejší metabolismus, rychleji se pohybují, zpracovávají, resp. při trávení a dalších metabolických procesech štěpí (v některých případech i několikanásobně) více látek. Tělní aktivita na jednotku hmotnosti je tedy u malých plemen psů vyšší oproti velkým plemen psů, což v praxi souvisí i s (mírně) vyšší tělesnou teplotou malých psů. Kritická hranice 42 °C je pro malé i velké plemena psů shodná.

Při jaké teplotě psa hrozí trvalé zdravotní následky

Jak již bylo zmíněno výše, určitá rizika poškození látek v těle nastupují při překročení hranice 42 °C. Pokud je tato hranice u psa překročena pouze krátkodobě, neměly by u jedince nastat žádné vážné zdravotní problémy. Ovšem pokud je tato hranice teploty u psa atakována po delší dobu (rozuměj několik hodin) může dojít k selhání životně důležitých tělních orgánů. Zvyšující teplota, resp. nástup „horečky” u lidí i u psů souvisí s možností denaturace proteinů (rozuměj rozpadu bílkovin) v těle. Tento proces může negativně ovlivnit hemokoagulaci a svalovou a nervovou tkáň. Dále může být znemožněno normální fungování dýchací, trávicí či urogenitální soustavy.

Není horečka jako horečka

S největší pravděpodobností váš veterinární lékař tuto diagnózu nepronese. Lidově horečka = zvýšená tělesná teplota jedince. Ovšem v lékařském slovníku pojem horečka značí zvýšení tělesné teploty bez zjevných příčin, přičemž bylo vykonáno několikero vyšetření a všechna byla negativní.

Další možností zvýšené teploty těla (hypertermie) u psů je tzv. pyrexie, což je onemocnění, které také způsobuje zvýšení tělesné teploty i nad kritickou hranici. Pyrexie se obvykle vyskytuje u obézních psů. Velké zdravotní rizika nastávají v případě, že je pyrexie u psa doprovázena srdeční poruchou. Nesprávná činnost srdce se mj. také projevuje hypertermií.

Příčiny vzniku zvýšené teploty těla u psů

Jednak mohou za vznikem hypertermie stát již zmíněná onemocnění. Na druhé straně za zvýšenou tělesnou teplotou, stejně tak jako u lidí, mohou stát i zcela fyziologické (rozuměj přirozené) procesy v těle psa. K těmto přirozeným jevům navýšení teploty patří následující.

  • pobyt psa v horkém prostředí
  • pobyt psa v abnormálně vlhkém prostředí
  • nadměrný pohyb psa (při vyšší či průměrné okolní teplotě)
  • velká fyzická námaha psa
  • velké a náhlé změny okolní teploty

Příznaky zvýšené teploty u psa

Obvykle má dané onemocnění i své typické symptomy, které se ovšem mohou projevit až v pokročilejším stádiu dané choroby. Horečku, resp. hypertermie, resp. zvýšenou teplotu u psů vždy doprovází níže vypsané příznaky.

  • ztráta apetitu
  • nadměrné či naopak snížené přijímání vody
  • snížená fyzická aktivita
  • létargie, apatie
  • jiné změny v habitu (rozuměj chování) psa

Níže vypsané příznaky zvýšené teploty, horečky či hypertermie nedoprovází všechny psy a všechny choroby, kterou jsou u psů spojené s „teplotou.”

  • třes
  • depresivní nálada
  • zvracení
  • kašel
  • nadměrný výtok hlenu z nosu
  • teplý čumák
  • suchý čumák

Přesná definice hypertermie

Hypertermie v podstatě znamená zvýšená teplota těla. Tento pojem zde byl zmíněn především z důvodu, abyste případně diagnóze svého psa porozuměli. Hypertermie je často i v lékařské praxi zaměňována, proto není nutné přesnou definici tohoto pojmu brát příliš vážně.

Hypertermie je zvýšení tělesné teploty jedince, které je výhradně způsobené vysokými vnějšími teplotami či nadměrným výkonem jedince ve vlhkém prostředí.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!