Zvětšená prostata u psa

Nemoci

Přidal dominik, dne 1. 03. 2016 ,  0x


Mám prostatu.” Určitě jste již tento výrok zaslechli. Ve skutečnosti jde o hloupost, protože mít prostatu je buď zcela fyziologické, respektive normální či nemožné. Muži a tedy i obecně savčí samci mají tuto pohlavní žlázu. Ženy nebo feny ji nemají. V průběhu stárnutí jedince velmi často dochází ke zvětšení (hyperplazii) prostaty. Tento jev může nastat zcela bez povšimnutí, bez výrazných a znatelných zdravotních komplikací.

Co je to prostata, základní definice prostaty u psů

Prostata (latinsky) neboli česky předstojná žláza je u samců (nejen) ze třídy savců nutná k bezproblémové reprodukci - rozmnožování. V zásadě jde o pohlavní žlázu s vnější sekrecí. Vylučovaný sekret z prostaty je součástí ejakulátu, přičemž slouží jako podpůrná část pro spermie a umožňuje spermiím delší dobu aktivity. Prostata se dotýká stěny konečníku, lze tedy při rektálním vyšetření diagnostikovat palpačně (pohmatem).

BHP - zvětšená prostata u psů

Hyperplazie prostaty má několik synonym: BHP (benigní hyperplazie prostaty), adenomatóza, adenomyomatóza prostaty a zvětšená prostata. Prostata je u psů nejdůležitější přídatnou pohlavní žlázou. Zvětšená prostata je nejvíce obecný a nejpoužívanější lidový termín. V případě výše vypsaných pojmů jde o benigní tumor, tedy nezhoubný nádor. Pojem zvětšená prostata zahrnuje i karcinom prostaty, což je maligní nádor, který si také vyžaduje včasné řešení a pro psa v praxi vytváří větší zdravotní rizika.

Diagnóza zvětšené prostaty a nutnost navštívit veterináře

Nabízí se mnoho způsobů, kterými lze určit abnormality této pohlavní žlázy. Nicméně, je nutné, aby diagnózu prováděl veterinární lékař, protože laik jen stěží pozná abnormalitu. Pro zjištění hyperplazie prostaty u psa ze použít následující metodiku.

  • rentgenový snímek
  • vyšetření ultrazvukem
  • palpace konečníku (rektoskopie)
  • palpace břišní lokace

Při vyšetření jsou nálezy velmi individuální, odvíjí se nejen od typu plemene psa. Nález může mít rovné stěny a de facto nabývat fyziologický tvar, ale na druhou stranu může být prostata u psa asymetrická a velmi nesouměrná. Pes může, ale i nemusí při pohmatu či zátěži pociťovat bolest.

Výskyt zvětšené prostaty u psích plemen

Nelze říci, jakou by měla mít předstojná žláza ideální velikost. Největší roli hraje genetická predispozice psa, s čímž velmi úzce souvisí plemeno psa a jeho velikost. Do velké míry velikost prostaty u psa určuje mj. provedená kastrace, hladina pohlavních hormonů a věk psa. Z pravidla: čím je pes starší, tím je prostata větší. Již bylo provedeno několik výzkumů, které se snažily zjistit, u kolika procent psů po dovršení 5ti let věku trpí zvětšenou prostatou. Tyto studie se nepříliš shodují, nicméně asi 70 % psů starších 5ti let je postiženo BHP.

Příčiny zvětšené prostaty jsou u psa různé

Za zvětšením může být, logicky, proliferace, resp. růst tkáně či zvětšení buněk (epitelu). V případě, že jde o zvětšení buněk, může být na vině zápal prostaty. Infekce prostaty se projeví nejen zvětšením, ale tkáň a blízké okolí prostaty je rudější a teplejší. Následuje seznam nejčastějších příčin zvětšené prostaty u psů.

  • benigní zvětšení prostaty, bez vedlejších příznaků (v naprosté většině případů zcela neškodné)
  • změna okolního uspořádání tkání
  • karcinom prostaty (rakovina prostaty)
  • nádor v močovém měchýři
  • rakovina pojivových tkání (rakovina kosti, chrupavky), rakovina svalů, tuku či měkkých tkání
  • prostatitida (zánět prostaty, resp. bakteriální infekce)

Příznaky zvětšené prostaty aneb symptomy se nemusí projevit

Pokud za vznikem hyperplazie předstojné žlázy nestojí rakovina, majitel ani pes nemusí zvětšenou prostatu identifikovat. Vzhledem k tomu, že se zvětšená prostata vyskytuje ve stáří u cca ⅔ psů, můžeme tvrdit, že se jedná o normální projev stáří. Když psa BHP netrápí, nemusí ani páníčka. Ovšem každá nemoc je do jisté míry individuální, v případě zvětšené prostaty navíc hraje do velké míry typ, resp. příčina zvětšení této žlázy. Níže naleznete seznam nejčastěji se vyskytujících příznaků zvětšené prostaty u psů.

  • pozorovatelné příznaky neexistují (kromě dané hyperplazie)
  • zácpa
  • problémy s močením
  • pocit bolesti psa na dotyk v okolí předstojné žlázy
  • příměsy krve či hlenu v moči

Léčba zvětšené prostaty aneb kastrace není nezbytná

Nejsnazší a nejlevnější řešení je jasné - kastrace, díky které snížíme produkci samčích hormonů (především testosteronu), což v důsledku zapříčiní trvalé zmenšení prostaty. Pokud jde o infekci, nabízí se léčba ATB (anitibiotiky). Existuje i alternativní léčba v podobě léků tlumících tvorbu testosteronu. Ovšem tato léčba je trvalá, povětšinou stačí aplikace dvakrát ročně. Obvykle není kastrace nutná, ale je nejjistějším a nejlevnějším řešením. Na druhou stranu kastrace může mít vliv nejen na dominanci psa, ale také na jeho celkové chování.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!