Zrychlené dýchání u psů

Nemoci

Přidal dominik, dne 10. 11. 2015 ,  0x


Zrychlené dýchaní neboli hyperventilace se u zdravých psů objevuje po fyzické námaze či stresu, stejně tak jako u lidí. Samozřejmě zvýšená tělesná teplota u psa v porovnání s člověkem vyvolává zrychlenou frekvenci dýchání častěji, za což může mnohem menší počet potních žláz, které u psa najdeme.

Projevy hyperventilace

Zrychlené dýchání u psa se projevuje prohloubeným (hyperpnoe) a zrychlenou frekvencí dýchání dýchání (tychypnoe). Rychlost dýchání je u psů v průměru vyšší než u lidí. Pokud ale u psa zpozorujete zvýšenou frekvenci dýchání bez zjistitelných příčin (sluneční záření, zvýšená tělesná teplota, fyzická námaha aj.) může být ztížené či zrychlené dýchání příznakem onemocnění psa.

Příčiny zrychleného dýchání u psů

Již jsme si zmínili, že hyperventilaci může způsobit teplota a fyzická námaha, což nám napoví selský rozum. Nicméně rychlá frekvence vdechu u psa je i projevem několika nemocí. V první řadě se může jednat o nedostatek kyslíku v těle, což může být způsobené poruchou plic nebo jiných vnitřních orgánů, které potřebují kyslík na tvorbu nezbytných chemických látek pro správné fungování metabolismu psa.

Otrava jídlem

Teoreticky může být za zrychlené dýchání u psa zodpovědné nekvalitní krmivo, popř. krmivo, na které je daný pes alergický. Otrava u psů bývá spojena také s třesem, malátností a únavou. V případě podezření, že se pes sežral potencionálně toxickou látku, vyhledejte veterinární péči. Pokud si nejste jisti, nevyvolávejte u psa zvracení, v některých případech mu můžete přitížit, a tím zdravotní stav psa ještě zhoršit.

Mimo jiné bylo zjištěno, že některé potravy u psů zpravidla po jejich pozření způsobí zrychlené dýchání, jsou pro ně totiž toxické. Jedná se především o česnek a cibuli, které u psů způsobují hemolýzu červených krvinek. Je velmi málo pravděpodobné, že by pes sežral tyto potraviny, nicméně, někteří psi jsou toho schopni. Pro psa jsou toxické i další, pro člověka neškodné potraviny, mezi které patří kupříkladu: kakao (čokoláda), hroznové víno anebo hrozinky.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!