Zlomený ocas u psa
Přidal pes-harapes, dne 24. 11. 2015 , 0x
Zlomení ocasu u psů není nic neobvyklého. Častěji se zlomí ocas u velkých plemen, speciálně u labradorských retrívrů je zlomení ocasu časté. Zlomený ocas, respektive fraktura ocasu u psa ve většině případech nepředstavuje pro psa velké zdravotní riziko. V následujícím článku si řekneme příčiny, symptomy zlomeného ocasu u psa, k čemu vlastně pes ocas potřebuje, v jakých případech hrozí zlomení či nalomení ocasu a mnoho dalšího.
Praktický přínos ocasu pro psy
Někteří psi ocas používají jako hračku, snaží se ho chytit, ale ten “hajzlík” je pořád o krok napřed. Ocas u psů má ale i praktičtější využití. Za pomocí ocasu pes dokáže znázornit emoce. Například stažený ocas obvykle značí podřízenost. Naopak zdvižený ocas u psů značí ostražitost anebo agresi, respektive přípravu k útoku. Zdvižený ocas společně se zdviženou hlavou a naježenou srstí psa vizuálně zvětší, což především psímu předkovi tomarctus, resp. vlkovi v některých případech toto vizuální zvětšení pomohlo soupeře vystrašit a zahnat zcela bez boje.
Ocas psům také dopomáhá ke stabilitě a držení rovnováhy těla.
Příčiny zlomeného ocasu
Na šťastného psa vrtícího ocasem je krásný pohled. Avšak někdy je psí vrtění ocasem natolik silné, že de facto hrozí fraktura ocasních obratlů, které může být způsobena rychlými nárazy do okolních tvrdých předmětů.
Další příčiny jsou zaviněné buďto samotným psem, který špatně dopadne na zem či si ocas přiskřípne o okolní předměty. Samozřejmě fraktury může být způsobena i vnějšími vlivy, např. přivřením do kufru nebo do dveří od auta aj.
Fraktura ocasu má tedy mnoho možných příčin. Následek může být v zásadě dvojí. Může se jednat o uzavřenou zlomeninu, přičemž v tomto případě může být pro laika těžké identifikovat, zda je ocas opravdu zlomený. Druhou variantou je otevřená zlomenina, kdy je narušena (mimo kosti) i kůže ocasu.
Příznaky fraktury ocasu u psů
Symptomy zlomeného ocasu u psa jsou zjevné a logické. Ovšem často se stává, že majitel psa si myslí, že je ocas pouze pochroumaný a situaci vyhodnotí chybně. Následuje seznam příznaků fraktury psího ocasu.
- Ocas psa je bolestivý na pohmat i na mírný tlak. Bolest obvykle doprovází kňučení či štěkot.
- Ocas může být i ohnutý, a to nejen do stran, ale také svisle.
- Obvykle je fraktura doprovázena i oteklou okolní tkání, respektive se v okolí zlomeného místa vytvoří zduřenina, která ale nemusí signalizovat pouze zlomeninu, ale také např. zánět, resp. infekci, která mohla být zapříčiněna nejen frakturou.
- Ztížený pohybpsa.
- Neobvyklé pohyby ocasem, ztráty rovnováhy aj. neobvyklé chování psa.
- Pes kulhá.
Rychlá první pomoc psovi se zlomeným ocasem
V první řadě je nutné říci, že pokud máte podezření na frakturu ocasu u psa, je nutné co nejrychleji vyhledat veterinární péči.
V praxi je důležitější vědět o věcech, které se dělat nemají, neboť nechceme zdravotní stav psa ještě více zhoršit. Následuje seznam věcí, které rozhodně nedělejte.
- Nepokoušejte se zlomeninu či nalomení ocasu psa napravit.
- Nepoužívejte antiseptika či masti na otevřené zlomeniny.
- Nepodávejte psovi žádné jiné léky či masti, pokud si nejste 100% jisti, že jsou pro psa vhodné (ibuprofen aj. léky jsou pro psy toxické).
A co tedy jako smrtelník, resp. laik mohu pro psa udělat? Jestliže se jedná o otevřenou zlomeninu, pokuste se zamezit sekundární infekci. Pevně zabalte postiženou oblast psího ocasu do obvazu, následně co nejrychleji navštivte veterináře. Pokud jde (či máte podezření, že jde) o uzavřenou zlomeninu, pes zároveň nejeví známky bolesti, de facto není nutná žádná akutní péče, nicméně je vhodné v průběhu dalších 24h navštívit veterinární ordinaci.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.