Zápal plic u psa

Nemoci

Přidal dominik, dne 8. 03. 2016 ,  0x


Zápal plic de facto znamená zánět dolních dýchacích cest. Zánět může způsobit bakteriální infekce, plíseň či inhalace, resp. vdechnutí cizorodých látek do plic, které následně u psa způsobí zápal plic. Rozeznáváme tedy aspirační zápal plic, plísňový a bakteriální zápal plic. Tento typ onemocnění vcelku často postihuje psy, tvrdí se, že až dvakrát častěji nežli kočky. Zápal plic vytváří obrovská rizika, z pravidla větší než tato choroba vytváří u lidí.

Příčiny zápalu plic u psů

Základní příčiny vzniku zápalu plic u psů jsou již zmíněny v úvodu. Nicméně, konkrétních příčin existuje obrovské množství. Za vznikem infekce plic může být zodpovědná i překážka v dýchacích cestách, a to ať už cizorodá či tělní. Níže naleznete seznam dalších možných příčin aspiračního zápalu plic u psů.

  • inhalace tělních tekutin
  • inhalace žaludečních kyselin
  • poškození lumenu horních cest dýchacích a následné rozšíření infekce
  • vdechnutí bakterií, respektive bakteriální infekce
  • poškození hltanu (nejčastěji infekce)
  • zduření, respektive zvětšení spodní části jícnu

Možnosti určení diagnózy zápalu plic u psů

Stanovení diagnózy, rozsahu a vlastně i typu zápalu plic u psa je zásadní. Pro veterinární lékaře by měla být tato diagnóza rychle zjistitelná a snadno ověřitelná. Ovšem v praxi se, čas od času, můžete setkat s pochybením, což de facto platí v případě humánních lékařu. Následuje seznam možností stanovení diagnózy zápalu plic u psů.

  • vizuální vyšetření
  • vyšetření fonendoskopem
  • palpace (pohmat) břišní oblasti
  • rentgen
  • vyšetření krve (krevní obraz)

Krevní vyšetření v tomto případě slouží pouze jako kontrolní diagnostická metoda. V praxi nemusí být doporučena, ovšem její použití je doporučováno. U psů dále existují i další ověřovací vyšetřovací metody zápalu plic:

  • stanovení množství a poměr krevních plynů (sledujeme především koncentraci a poměr kyslíku a oxidu uhličitého)
  • test polykání (za účelem vyloučení poškození jícnu, popř. ověření RTG aj.)

Léčba a první pomoc při zápalu plic u psa

Jakmile máte podezření, že Váš pes má zánět plic či jakékoliv respirační, respektive dýchací obtíže, urychleně vyhledejte veterinární péči. Rychlost a korektnost sestavení medikace je rozhodující. Následky zápalu plic mohou být u psů fatální. Toto onemocnění u psů vytváří vyšší rizika trvalých následků a úmrtnosti než u lidí. Jakmile kontaktujete veterináře, popište mu situaci a dbejte jeho pokynů. Nepodceňte možnost dehydratace psa, která může zdravotní stav psa, nejen v průběhu zápalu plic, výrazně zkomplikovat.

Přístup ke psovi se zápalem plic

Jak již bylo řečeno, u psů existuje více typů zápalu plic. V případě onemocnění psa respirační chorobou v zásadě platí obdobná pravidla jako u lidí. Pes by měl být v teple, suchu a především v klidu, ale na druhou stranu pod Vaší péčí. Díky tomu že průběh a fáze, a to nejen v závislosti na příčině zápalu plic, jsou u psů variabalní - nelze stanovit obecné pravidla zacházení. Nicméně v případě vážnějších případů se doporučuje zamezit příjem orální cestou a neustálá kontrola ve veterinární ordinaci či na vet. klinice. Medikamenty či kapky, pokud jsou nasazeny, podávejte psovi v určeném množství, a to i v případě, že onemocnění zdánlivě ustoupí.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!