Začal jsem fotit i lišky a zamiloval jsem si je, možná i víc než psy

Zábavná videa a obrázky

Přidal ariss, dne 24. 09. 2019 ,  0x


Jsem fotograf, který se specializuje na fotografování psů, někdy i koček. Nikdy by mě nenapadlo, že se mi do studia dostanou i lišky, kdo by to chtěl fotit, říkal jsem si...

Nejde úplně o domácí mazlíčky ani o běžná zvířata, která by lidé jen tak chovali jako domácí mazlíčky. Vyčesávání a celkově příprava na fotografování byla mnohem náročnější než je to u psů či koček. V rámci svojí profesionální kariéry jsem již mimo studio fotil různé plazy, sovy nebo miniprasátka. Neměl jsem žádné zkušenosti s divokými zvířaty jako jsou lišky. Popravdě jsem se výsledku celkem obával. S majiteli těchto dvou lišek jsme více jak rok plánovali focení, ale nikdy předem nenaplánujete to, jak se zrovna vyspí a zda budou mít náladu spolupracovat. Obě lišky žijí v domácnosti s jejich majiteli, říkají, že to jsou členové jejich rodiny. Ale stejně, sice jsou z větší části domestikované, ale na druhou stranu, stále jde v podstatě o divoká zvířata…

Instagram


„Rudy je puberťák každým coulem, fotil se poprvé. Když byla možnost, utekl na gauč, kde se uvelebil.“


Nejsou to ty nejšťastnější lišky, které jste kdy viděli?


„Možná to vypadá, že to šlo snadno a jednoduše, ale vystihnout ten správný čas, kompozici, zaostření, pózu, výraz. Můj mozek pracoval stále na 110%.“



„Nejtěžší byly první kroky, kdy jsem je musel dostat do pohody a vlastně se s nimi skamarádit.“


„Tohle je Jegy, stříbrný lišák. Poprvé jsem ho viděl, když mu bylo teprve 6 týdnů. Stále je hrozně zvědavý, stále něco čichá a chce se mazlit.“


Jaké jsou moje zkušenosti s liškami, je liška lepší než pes?

  • Doslova jsem si je zamiloval, jsou jedinečné, vážně uvažuji nad tím, že si také jednu pořídím, aktuálně na ní ale bohužel nemám dostatek času...
  • Lišky se ve skutečnosti chovají více jako kočka než pes, a to navzdory tomu, že jde o psovité šelmy.
  • Syrové maso ocení snad ještě více než pes nebo kočka. Bez syrového masa bych nejspíše nevyfotil ani jednu pořádnou fotku.
  • Kdybyste někdy fotili lišky a lákali je na pamlsek, dejte si pozor na prsty, celkem to bolí.
  • Pokud dáte lišce hračku, nepočítejte s tím, že ji dostanete zpátky. Nebo dostanete, ale určitě ne v původním stavu a vcelku.
  • Pokud si někdy lišku pořídíte, přesvědčte se, že máte vysoký koberec a pohodlný gauč nebo křeslo - milují to.
  • Pokud si povídáme před focením delší dobu, usnou vám na klíně.

Jaké jsou rozdíly mezi psem a liškou?

Přestože liška a pes patří do stejné čeledi (psovití) a dokáží běhat stejnou rychlostí jako pes (až 40 km/h), jde o naprosto jiná zvířata. Pes prošel domestikací a řízeným chovem, který se začal datovat přibližně před 8 tisíci lety. Liška není domestikovaná a je to stále divoké zvíře. Samozřejmě, socializací v útlém věku lišky lze dosáhnout mnohého (viz. článek výše).

Liška určitě není vhodná pro každého, chce to dostatek času a úsilí, abyste s ní mohli jednat podobně jako se psem. Ovšem počítejte s tím, že vás liška nikdy jako pes neochrání, nevycvičíte ji a její instinkty (např. ohledně značkování teritoria nebo lovu) nebo paličatost vám nejspíše půjdou na nervy…


Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!