VÝZKUM: Proč jsou fenky více přátelské k lidem než psi?

Nezařazené

Přidal dominik, dne 16. 11. 2016 ,  0x


Samice jsou více přátelské a jejich výcvik probíhá snadněji, tedy alespoň pokud se bavíme o psech. Podle nové švédské studie za toto chování může mateřský instinkt, který de facto usnadňuje domestikaci, výcvik, výchovu a obecně interakci s fenkami.

Jak probíhal výzkum?

Studie probíhala na 400 bíglech, sledoval se nespočet interakcí a všechny údaje se zaznamenávaly. Součástí výzkumu byl i test, kdy byl pes postaven před tři čisté a naprosto totožné boxy. V každém z nich byl pamlsek v misce, ale jedna miska byla zavřená. Fenky oproti psům v naprosté většině případů měly s lidmi zvýšenou interakci - měli oční a fyzický kontakt s vědci, dávaly packu na zavřenou misku atp.


Výsledek

Profesor P. Jensen z výzkumu vyvozuje: „Fenky mají naprosto prokazatelně vyšší sociální interakci a snahu navazování psychického, popř. i fyzického kontaktu s lidmi než psi.“

„Bohužel se nám zatím nepodařilo prokázat, že za toto chování je zodpovědný tzv. mateřský instinkt. Ale jiné alternativy se prozatím nenabízejí. Pravděpodobně fenky navazují vyšší interakci s lidmi, protože péče o štěňata patří k jejich přirozenosti.“

Z podobné studie profesor P. Jensen mj. vyvodil, že: „Psi od totožného plemene mají tendenci reagovat na interakci s lidmi totožně, z čehož lze vyvodit, že jejich chování a potažmo i mateřský instinkt ovlivňují geny typické k danému plemeni psa.“

„Studie probíhala pouze na jednom plemeni, proto nemůže vyvozovat obecné závěry, zároveň nemůžeme tvrdit, že fenky jsou lepší domácí mazlíčci než psi.“


Poznámka autora článku

Chování (podle dosavadního zjištění) ovlivňují geny o malém účinku tzv. minor-geny. Obecně jde o polygenní dědičnost, resp. multifaktoriální, která se v praxi projevuje gausovou křivkou (kdy je průměr v populaci zastoupen nejvíce a extrémy nejméně). Nezanedbatelný vliv zde má prostředí, resp. okolní vlivy - kde, jak, s kým pes žije.

Chování se skládá z mnoha znaků, tyto znaky ovlivňuje mnoho alel, resp. genů a velký vliv má i prostředí, resp. podmínky chovu psa.



Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!