Výchova a výcvik jezevčíka

Výcvik a výchova

Přidal dominik, dne 16. 10. 2015 ,  0x


Jezevčík, symbol Německa, je rozšířené plemeno psa, které na popularitě neztrácí. V tomto článku se budeme zaobírat především tím, jak je to vlastně s povahou, temperamentem a v neposlední řadě o výchově a výcviku. Zda se hodí i laikům, začátečníkům nebo spíše zkušeným psovodům.

Lovce jezevčík nezapře

Všechny typy jezevčíků od krátkosrstého po dlouhosrstého jsou velmi chytří a hraví psi. Jsou známí v tom, že na malý hýbající se podnět reagují podobně jako kočky. Tu věc musím chytit a hrát si s ní! Ale v porovnání s kočkovitými šelmami, trpělivý psovod dokáže jezevčíka zvládnout. Ano, občas mu půjde na nervy svojí paličatostí, ale výcvikem získá poslušného psa. Především v době puberty si držte na rizikových místech (na chodníku u silnice aj.) psa pod kontrolou na vodítku. I motýl, hopík, vrabec atd. dokážou vybudit jezevčíka k zběsilému úprku. To vše souvisí s jeho historií, s jeho šlechtěním pro lov.

Není jezevčík jako jezevčík

Stejné klišé jako “není člověk jako člověk.” I my lidé, dostaneme nějakou genetickou výbavu od rodičů, ale to, kdo nás vychovává, v jakém prostředí žijeme, o čem se dozvíme, že je špatné a co naopak dobré… To stejné je u psa. Významnou roli hraje přístup ke psu. Nejen výcvik jako takový, kdy na cvičáku se svým jezevčíkem skvěle zvládáte všechny překážky a úkony. Ale i doma musí pes vědět, kde je jeho místo. Abyste si jednoho dne neuvědomily, že v pomyslné hierarchické pyramidě jste někam tam dole pod psem. Zvrácení poté může zabrat mnoho času. I takové věci, jako např. kdo koho na vycházce vede. Vedete Vy svého jezevčíka nebo on vede Vás?

Zvládnu výcvik?

To je otázka na Vás, nikoliv na mě. Jako s každým psem to chce dostatek volného času, který jezevčíkovi věnujete. Přestože kořeny tohoto plemene začínají v Německu, více se mi líbí americký popis standardu jezevčíka. Podle American Kennel Club (breed standards), což je de facto obdoba evropské FCI (Fédération Cynologique Internationale), je jezevčík “odvážný až k bodu unáhlenosti. Sebemenší náznak plachosti je naprostá chyba.”S pořízením jezevčíka tedy nedostanete “gaučáka”, ale (špatným) vedením se k tomu můžete také dopracovat.

Hrabání, chtíč pronásledování všeho co se zajímavě hýbe, dále čichání, roztržitost, unáhlenost, ale i paličatost. S tím vším musíte počítat, nejen při výcviku.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!