Tasemnice u psa

Nemoci

Přidal fenka, dne 21. 11. 2015 ,  0x


Tasemnice je vnitřní parazit nejen psa, ale i mnoha dalších živočišných druhů. Má několik stádií vývoje, kterými musí projít, aby se finálně usídlila v trávícím traktu hostitele. Nejprve musí být vajíčko tasemnice pozřeno mezihostitelem - tím může být třeba blecha, všenka i savci jako např. prase, zajíc nebo dokonce člověk. V této fázi vajíčko proniká do těla mezihostitele a vznikne larva. Larva tasemnice proniká do různých tělních soustav a vytvoří boubel. Boubel je malý váček obsahující hlavičku budoucí tasemnice čekající na pozření finálním hostitelem. Když se tak stane, hlavička projde až do trávícího traktu, kde se rozbalí a svými háčky se přichytí ke stěně střeva psa.

U psa se vyskytuje více druhů tasemnic, které se mohou lišit svojí velikostí či druhem mezihostitele. Mezi nejčastější druhy tasemnice u psů patří např. tasemnice psí, tasemnice vroubená či tasemnice hrášková. Tasemnice napadá především zranitelnější cílové skupiny, resp. starší psi nebo naopak štěňata.

Příznaky

Pes začne vyžadovat větší množství stravy než je obvyklé, ale i přesto ubývá na váze. Časté je také různé drbání konečníku. Ve výkalech psa se začnou vyskytovat články těla tasemnice - hlavní identifikační příznak onemocnění (viz. obrázek). Mezi další příznaky patří: zhoršení kvality srsti psa a zažívací obtíže.

Léčba

Ideální je preventivní odčervování psa. Používají se různé antiparazitární preparáty přes tablety k různým pastám a sirupům. Dalším důležitým krokem je důkladné odblešení psa, protože mj. právě blechy tohoto parazita přenášejí.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!