Starý pes potíže s chůzí

Nemoci

Přidal dominik, dne 23. 02. 2016 ,  0x


Stáří si nevybírá a postihne časem každého. V tomto článku se zaměříme na problémy s chůzí u psů. Proč starší psi mívají potíže s chůzí, jaké jsou symptomy vážnějších postižení končetin. Shrneme si mj. i možnosti léčby a kdy je vhodné vyhledat veterinární péči. Problémy s chůzí u psů jsou téměř totožné s těmi lidskými, ale ne v každém případě.

Kdy je pes starý, kdy je na vině stáří psa

Prvně je na místě ujasnit si, co je to vlastně starý pes, respektive kdy se jedná o projev stáří. Díky tomu, že psí plemena jsou rozmanitější oproti celé lidské populaci, existují zde větší rozdíly, které jsou v extrémních srovnáních velmi razantní (tvoří i dvojnásobek let). Pokud máte zájem o určité plemeno psa, není nic snazší, než si vyhledat jeho průměrný věk života. Obecně platí, že čím je pes větší, resp. těžší, tím se dožije méně a naopak, čím je pes menší… U velkých plemen se za stáří považuje věk 8 let a více, u malých plemen se o stáří hovoří kolem 10 let, ovšem např. doga se v průměru dožívá pouze 8 let.

Proč mají staří psi potíže s chůzí

Jak již bylo zmíněno v úvodu článku, stáří psů se projevuje velmi podobně jako stáří lidí. V případě problémů s chůzí se u psů v naprosté většině případů jedná o artiritidu. S artritidou úzce souvisí opotřebení kloubů, které může z části zapříčinit zápal kloubu a tím urychlit rozvoj artritidy. Další častou příčinou potíží s chůzí je narušení, resp. degenerace míchy a spojeného vertebrálního kanálu (neurologické onemocnění), kdy se pes či fena pohybuje zpomaleně.

Kteří psi jsou náchylnější k potížím s chůzí

Nejvíce jsou ohrožení obří a velká psí plemena. Velký pes má i větší hmotnost, což zapříčiní větší namáhání nejen kloubů, ale celého pohybového (kosterního a svalového) systému psa. U velkých plemen je, bohužel, častá i tzv. dysplasie. Nejčastějším typem dysplasie u psů je DKK (dysplasie kyčelního kloubu), kdy se hodnotí míra posunutí hlavice kosti stehenní v jamce pánevní kosti. Dorsální část stehenní kosti by měla být v pánevní jamce zasazena rovnoměrně, bez výrůstků či možnosti většího odchýlení ze správné pozice. V DKK hraje do velké míry roli i genetická predispozice. Díky tomu, že je prokázána souvislost s předky, mnoho typů psích plemen je nutné před uchovněním podrobit RTG vyšetření. Doporučuji na RTG zajít co nejdříve, nejenom, že mladší pes lépe snáší anestezii, ale také se v DKK obvykle naměří menší odchylka. U všech plemen je určen věk psa, kdy se bere RTG vyšetření za průkazné, přičemž nejčastěji jde o jeden rok.

Jak mohu pomoci psovi, který má problémy s chůzí?

Myslíte si, že když starého psa bolí noha, je lepší omezit veškerou aktivitu na minimum? Nikoliv, spíše naopak. Vyvarujte se nárazovému běhu se psem (aportování) či skákání. Vhodné je pro psa např. plavání. Vhodné je zvážit i využití podvodního běžeckého pásu pro psy. Aktivita je pro psa důležitá pro udržení svalstva, které do jisté míry kloub a de facto i kosti fixuje a umožňuje psovi snazší pohyb.

Chirurgický zákrok u psa s potížemi s chůzí

Pokud nastal obrat rychleji, řekněme v rámci několika měsíců či je na vině úraz psa - vyplatí se zvážit chirurgický zákrok. Ne v každém případě může být chirurgický zákrok u psa proveditelný. Naopak v případě, že potíže s chůzí u starého psa přicházely velmi pomalu, obvykle je vhodnější zvolit doplňky stravy spojené s alternativními způsoby léčby (viz. výše).

Konzultujte stav psa s Vaším veterinářem

Neostýchejte se vašeho veterinárního lékaře zeptat, zda existují alternativy k navrhovanému způsoby léčby. Ovšem mějte na paměti, že provedený chirurgický zákrok u starého psa, ač dobře provedený, může být ve výsledku kontraproduktivní. Nejdůležitější je u psa stále udržovat fyzickou, ale i psychickou aktivitu.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!