Střevní paraziti u psů

Nemoci

Přidal fenka, dne 27. 12. 2015 ,  0x


Střevní parazité jsou jedním z nejčastějších důvodů pro návštěvu veterináře. Ačkoliv se mohou vyskytnout u psů různého věku, nejohroženějšími skupinami jsou štěňata, psi žijící v nedostatečných hygienických podmínkách anebo psi s oslabenou imunitou. Evoluce psů a jejich parazitů probíhá společně už miliony let. Během této doby se obě strany naučily býti vzájemně tolerantními, a tak řada parazitárních infekcí probíhá ze strany psů bez jakéhokoliv povšimnutí či zdravotních komplikací.

Jak poznám, že pes trpí parazitární infekcí?

Jak již bylo zmíněno většina infekcí probíhá latentně - to znamená bez jakýchkoliv projevů. Když ale dojde k výkyvům v biorytmu psa, může snadno dojít k porušení křehké rovnováhy mezi psem a jeho parazity. Parazité se přemnoží a přejdou z latentní fáze v agresivní útok.

Nejčastějšími příznaky u štěňat je pomalý růst, mastná srst, únava až apatie, průjem a vyhublost. Velmi častá jsou také nafouklá bříška u jinak velmi hubených psů či anémie.

U dospělých psů jsou příznaky mírně odlišné. Typická je špatná kvalita srsti, průjem, únava a vyhublost. U některých psů může dojít k rychlé změně stravovacích návyků a chutí, u jiných psů nedochází k žádné změně. U starších psů již střevní parazité způsobují vážnější zdravotní komplikace. Jejich imunita už není tak silná, a tak i slabší infekce může mít fatální následky.

U některých psů, kteří se lépe adaptují na parazity se může často objevovat hlenovitý potah stolice. Ten chrání střevo psa před poškozením, a tedy před další komplikací a rozšířením nemoci.

Vzhledem k tomu, že velké množství střevních parazitů u psů cestuje přes plíce, dalším častým příznakem bývá měkký kašel.

 

Jak veterinář zjistí, zda má pes střevní červy”?

Někteří střevní paraziti u psů jsou tak velcí, že je lze rozpoznat okem ve stolici psa. Pokud majitel přinese vzorek stolice k veterináři, vetší červi jako tasemnice či škrkavky, mohou být rovnou identifikování, resp. diagnózu psa lze určit ihned.

Většina červů ve střevech je však příliš malých na to, aby mohli být rozpoznáni pouhým okem. V tom případě se veterinář snaží hledat parazity či jejich vajíčka a cysty ve stolici mikroskopicky.

Pokud je střevních parazitů ve stolici psa opravdu velké množství, nejčastějším screeningovým testem bývá vytvoření suspenze malého množství výkalů s fyziologickým roztokem. Tato suspenze se nanese na podložní sklíčko a je pozorována pod mikroskopem.

Nevýhodou této metody je však možnost, že se v daném vzorku nevyskytují všichni parazité zastoupení ve střevním prostředí. Proto je tato metody výhodná především v případě detekce prvoků, kteří jsou malí a bývá jich, v případě, že způsobují zdravotní problémy opravdu velké množství. Není však vhodná k detekci měchovce, škrkavky či tenkohlavců.

Parazité, kteří pobývají v lumenu střeva psa déle, již velmi pevně přiléhají ke střevní sliznici, a proto je detekce dospělců ve stolici téměř nemožná. V takovém případě se veterinář snaží pomocí mikroskopu detekovat vajíčka parazitů.

 

Způsobují střevní paraziti u psů vážné zdravotní problémy?

Většina infekcí probíhá bez jakékoliv újmy na zdraví psa. Někteří parazité jako třeba tasemnice, mohou způsobit podvýživu. Tasemnice svým povrchem těla vstřebává  potřebné živiny, a tak dochází ke změnám v trávení psa a k jeho hubnutí. Další parazité mohou závažně ohrozit zdraví psa. Měchovec například narušuje střevní stěnu, takže při dlouhodobém neřešení problému může dojít až k perforaci střeva a prudké sepsi v břišní dutině. Jednobuněční prvoci Giardia blokují absorpci živin ve střevě a produkují toxin.

Ve většině případech se psí tělo se střevními parazity časem samo vypořádá. Pokud ale dojde k abnormálnímu přemnožení, kdy už tělo psa není schopné infekci samo zvládnout, je třeba navštívit veterináře. Masivní infekce způsobí nedostatečný příjem živin - parazité odebírají značnou část živin pro sebe a průjem zrychlí průchod živin střevem, což zapříčiní další ztráty přijímané energie. Dalším problémem je snaha těla vylučovat co největší množství hlenu a co nejvíce vyrovnat povrch střeva za účelem vyplavení parazitů ven. Snaha o vyrovnání povrchu střev způsobí postupné ničení přirozeně se vyskytujících klků střeva, které zvětšují absorpční povrch střevní plochy, čímž výrazně pomáhají ke vstřebávaní živin a při jejich degradaci není tělo schopné se dostatečně zásobit potřebnými látkami.

 

Seznam konkrétních střevních parazitů u psů

Měchovec

Je jen velmi těžko pozorovatelný pouhým okem. Pes se nejčastěji nakazí požitím larvy měchovce, která se vylíhla mimo tělo z vajíčka. Larva může pronikat i kůží psa, nejčastěji přes tlapky. Larvy proniknou až do oběhového systému kudy se dostanou do plic. Larva je pak vykašlána a následně znovu spolknuta a přichytí se ve střevě ke sliznici, tím je dokončen její vývojový cyklus. U mladších psů může infekce měchovci, kteří opakovaně nahlodávají stěnu střeva způsobit anémii - chudokrevnost.

Škrkavky

Je možné je přímo identifikovat prohlédnutím stolice psa. Mají jakýsi špagetovitý tvar. Pes se nakazí přímo pozřením vajíčka - ne larvy jako u měchovce. Škrkavky jsou nejčastějším onemocněním štěňat. U masivní infekce a pomnožení mohou způsobit až neprůchodnost střev, resp. způsobují u psů zácpu. Vyskytují se hlavně u štěňat, která nemají dostatečné hygienické zázemí. Stejně jako u měchovce dochází k migračnímu cyklu přes plíce. Vzhledem k vysoké četnosti u štěňat se proti nim provádí preventivní odčervení. U dospělých psů stejně jako u lidí se škrkavky většinou nevyskytují.

Giardia

Vedle škrkavek jeden z nejčastějších parazitů. Je to jednobuněčný prvok, který se vyskytuje především u starších psů. Tělo tohoto parazita má tvar disku, kterým přiléhá ke střevní stěně. Giardia má několik párů bičíků. Tvoří cysty, které opouštějí střevo stolicí a dlouhou dobu přežívají mimo tělo. Cysta je potom pozřena dalším živočichem a cyklus se opakuje. Tento druh parazita způsobuje především průjem. Giardia může být snadno identifikována pomocí tzv. floatační metody (plovoucí metody).

Kokcidie

Jednobuněční prvoci, stejně jako Giardie. Vyskytují se především u zvířat s nedostatečným sociálním zázemím, resp. u psů bez domova. Jejich infekce není většinou nijak nebezpečná. K léčbě většinou postačí lepší péče o psa - přístřeší, hygienické podmínky atp. Kokcidie mohou být identifikováné floatační metodu. Množství kokcidií ve výkalu koreluje se závažností onemocnění.

Tasemnice

Častí střevní paraziti u psů, kteří mohou být detekování ve výkalu pouhým okem. Nejčastějším způsobem nákazy je syrové maso obsahující boubel tasemnice. Tato boubel tasemnice je pak pozřena a uchytí se ve střevě psa odkud odebírá živiny a roste.

 

Další časté druhy způsobující parazitární infekce jsou například: Roupy, Tenkohlavci, Cryptosporidia atd.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!