Rychlé dýchání u psa

Nemoci

Přidal dominik, dne 10. 02. 2016 ,  0x


Dyspnoe, tachypnoe, lapání po dechu…. Problémů s dýcháním je mnoho. Zvýšená hyperventilace (popř. tachypnoe), tedy zrychlené dýchání u psů bývá nejčastěji způsobené vnějšími faktory anebo fyzickou námahou. Díky tomu, že jsou psovité šelmy savci jako lidé, platí zde de facto shodná pravidla.

Vnější faktory, které způsobují rychlé dýchání u psů

V praxi nejde pouze o zřejmou zvýšenou okolní teplotu, která logicky donutí psa rychleji dýchat, aby ochladil své tělo. Psi totiž mají velmi málo potních žláz, které jim jen z malé části pomáhají z termoregulací (regulací tepla). Psi regulují teplotu svého těla především dýcháním, pokud potřebují zchladit teplo, dýchají rychleji. Co již není tolik známo, především dlouhosrstým psům dopomáhá ke zchlazování těla i stavba srsti, resp. jednotlivých chlupů. Tato stavba osrstění je snadno narušena zkrácením srsti. Pokud si myslíte, že dlouhosrstému psovi pomůžete tím, že mu zkrátite srst, jste na omylu. Pokud zkrátíte srst velmi mnoho, ano, tělo se lépe zchladí, nicméně je náchylnější k jiným poškozením, jako např. slunečnímu záření, infekcím aj.

U psa nehraje roli fyzická námaha ani okolní prostředí

Jestliže máte jen podezření, že za abnormální změnu dýchacího rytmu vašeho psa opravdu nemá vliv okolní prostředí či jeho předešlá aktivita anebo má pes problém s normálním pohyb či vstát - rozhodně je na místě vyhledat veterinární péči. Rychlé dýchání u psů může způsobovat mnoho typů nemocí. Může jít o problém erytrocyty, plícemi a jinými vnitřními a mj. životně důležitými orgány psa.

Příčiny rychlého dýchání u psa

Následuje seznam nejčastějším symptomů, které mají za příčinu hyperventilaci, resp. tachypnoe, a to obvykle nejen u psů, ale obecně u savců, tedy i u lidí.

  • Hypoxemie je nízká hladina kyslíku v krvi.
  • Anémie je nízká hladina červených krvinek v krvi.
  • Astma
  • Selhání srdce, které zapříčiní obsah tekutiny v plicích.
  • Krvácení do plic.
  • Tumor, resp. rakovina.

Za hyperventilaci mohou být zodpovědné i různé nespecifické jevy.

 • Bolest
 • Léky
 • Zvýšená teplota (horečka)

Určení diagnózy rychlého dýchání u psa

Je již zřejmé, že za hyperventilaci může být zodpovědných mnoho faktorů, díky čemuž není možné obecně stanovit léčbu ani průběh celé diagnózy. Při určování onemocnění s příznakem zrychleného dýchání se u psů nejprve přistupuje k odebrání krve a následnému testu, který by měl ukázat zvýšené či snížené hladiny určujících látek. Následný postup diagnózy se odvíjí od daného nálezu v krvi, resp.  od látkové disbalance poměru látek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!