Reakce na očkování u psa

Péče a zdraví

Přidal dominik, dne 10. 02. 2016 ,  0x


V průběhu mnoha let byly rozpoznávány mnohé nežádoucí negativní účinky očkování. Tyto účinky se mohou objevit i několik let po dané vakcinaci. Každému je jasné, a to i přestože nečetl příbalový leták, resp. upozornění, že léky a očkování mohou mít negativní účinky. Situaci je naprosto stejná jak u i lidí, tak u psů.

Vakcína před uvedením na trh musí projít mnoha testy

Před samotným oficiálním, tedy legálním podáním vakcinace se musí provést mnoho testů, ať už na zvířatech či lidech. Tyto testy mají zjistit, zda dané očkování způsobuje vedlejší účinky a pokud ano, tak v jak velké míře. Následně je vakcinace schválena či zamítnuta a následují změny ve složení a další pokusy.

Výhody a nevýhody očkování psů i idí

Přestože je jasné, že dané očkování může způsobit i vedlejší negativní účinky, i přesto se podává. Z pravidla platí, že teoretické nežádoucí účinky nepřevyšují potencionální nebezpečí onemocnění dané choroby, na kterou je vakcína určena. Naprostá většina očkování funguje na způsobu, že je do těla člověka či psa vpraveno malé (upravené) množství patogenních látek. Tyto patogenní látky bývají připraveny o možnost replikace (dělení, množení).

Proč očkování psa může ohrozit jeho zdraví

Každý organismus (rozuměj složitější organismus) je individuální, a to i v případě klonů. Klony sice do jisté doby obsahují stejný genotyp (soubor genů), ale mnoho fenotypů (projevení genů v praxi) je závislé i na okolním prostředí. Je tedy nemožné předvídat působení vpravených patogenních látek do těla každého jedince na planetě.

Jak se chovat ke psovi po očkování

Veškeré potřebné informace by vám měl, před samotnou vakcinací, sdělit váš veterinární lékař. Pes či fena by měla být v klidném režimu, veškeré náročné fyzické namáhání se vylučuje. Samozřejmě velmi krátké venčení rozhodně neuškodí. Únava, menší apatie je po očkování zcela běžná. Veškeré krátkodobé fyziologické symptomy po očkování psa by měly nejpozději do 2 dní vymizet.

Kdy po očkování psa kontaktovat veterináře

Pokud vypozorujete, že je pes velmi apatický, má silný či dlouhodobý průjem, odmítá vstát na nohy… Jednoduše jakékoliv abnormální změny chování jsou signálem pro kontaktování veterinárního lékaře. Pokud si nejste jisti, stačí svého veterináře kontaktovat mobilním telefonem či e-mailem (pokud je tato možnost k dispozici).

Možné nežádoucí účinky očkování psů

  • Anafylaxe - jde o vzácnou život ohrožující reakci, která se z pravidla projeví bezprodleně po očkování. Je to reakce imunitního systému na cizorodou látku. Díky tomu, že se projeví ihned po vakcinaci, veterinární lékař je na blízku a může vzniklou situaci podchytit. Mezi příznaky anafylaxe (anafylaktické reakce) u psů patří: náhlý šok, průjem, slabý puls, bledost, křeče a kóma.
  • Neurologické onemocnění - například v případě očkování proti spalničkám, které se provádí u štěňat velmi vzácně hrozí neurologický problém, zánět mozku.
  • Oční onemocnění - v dnešní době jde u psů o velmi nepravděpodobnou reakci, kterou způsobuje canine adenovirus-1, jež je v moderních vakcínách nahrazován jinou variantou.
  • Otok, zarudnutí a bolestivé místo vpichu vakcíny - zarudlé a napuchlé místo se objevuje půl hodiny až deset dní po očkování. Pokud je lokální problém dlouhodobý anebo vážný, ihned konzultujte stav svého psa s veterinárním lékařem.
  • Respiráční problémy - lehký kašel se nejčastěji vyskytuje v případě intravenózního očkování parainfluenzy či Bordetella. Kašel obvykle nevyžaduje léčbu, odezní většinou do 3 dní.
  • Kulhání psa po očkování - jde o zřídkavý stav, který může mít 2 příčiny. Může se jednat o imunitní polyartritidu, přičemž tito psi mají obvykle jiné, další problémy, které jejich zdravotní stav ohrožují na životě. Nebo se může jednat o hypertrofickou osteodystrofii, která se projevuje 2 až 5 měsíců po očkování, léčba probíhá pomocí glukokortikoidů. Hypertrofická osteodystrofie je v tomto případě v případě včasné léčby život neohrožující, problémy s kulháním psa většinou zcela ustoupí.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!