Rakovina plic u psa

Nemoci

Přidal fenka, dne 20. 11. 2015 ,  0x


Adenokarcinom, neboli zhoubný nádor plic, je nejčastějším primárním nádorem u psů. Až 75 procent zhoubných nádorů předcházejících rakovině pochází právě z plic. Vše začíná malým nádorem, který rychle roste, agresivně prorůstá tkání a později metastazuje do zbytku těla a způsobí rakovinu. Z neznámých důvodů se toto onemocnění vyskytuje častěji u psů než u koček a nejčastěji postiženým plemenem psů jsou boxeři. Onemocnění se vyskytuje, stejně jako u lidí, spíše u starších psů, a to především u starších 10 let. Příčina jako u většiny nádoru není známa. Předpokládá se, že mezi negativní vlivy se řádí znečištění ovzduší a cigaretový kouř, ale to stále není prokázáno.

Průběh a příznaky

První obtíže se vyskytují především v oblasti primárního nádoru, a tedy v plicích. Pes má problémy s dechem - dýchá ztěžka, zrychleně, objevuje se i vykašlávání krve. Celková únava se projeví jako letargie, nechutenství, postupné ubývání na váze... S průnikem metastáz do těla se začínají objevovat i poruchy dalších tělních soustav, následně již bohužel není možné na základě příznaků určit specifickou diagnózu.  

Diagnóza a léčba

Stanovení diagnózy začíná u rozpoznání příznaků, pokračuje k jednoduchému fyzikálnímu vyšetření a následují různé laboratorní testy jako třeba krevní obraz. Pro identifikaci nádoru u psa se nejčastěji používá rentgen plic. Mimo rentgenu se může provést i sonografie hrudníku, výpočetní tomografie či magnetická rezonance.

Při diagnóze adenokarcinomu se nejprve zhodnotí stav psa a vyhodnotí se jeho prognóza, dle které je pak určen správný léčebný postup. Třemi hlavními způsoby léčby je chirurgické odstranění primárního nádoru, chemoterapie a radioterapie. Velmi často se volí kombinace těchto postupů, jejíž přesné plánovaní závisí na konkretním případu. V případě dobré chirurgické dostupnosti se nádor vyjme a pokračuje se s chemoterapií. V případě špatné dostupnosti nádoru (nádor u psa nelze bezpečně chirurgicky odstranit) je nasazena spíše radioterapie s chemoterapií. Vzhledem k finanční náročnosti léčby majitel často vzdá drahou a nejistou léčbu a psům se podávají analgetika, případně je nabídnuta eutanazie.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!