Proč pes olizuje člověka
Přidal dominik, dne 10. 11. 2015 , 0x
Olizováním psi projevují hned několik emocí, požadavků nebo tužeb. Ihned po narození štěňat začne matka olizovat štěňata, aby je zbavila nečistot a de facto jim umožnila plně dýchat a pohybovat se. K olizování předmětů psi nemusí vést pouze instinkt nebo psychika, ale také čich. Některé pachy (např. pot, genitální sekret aj.) ve psech evokují lízání. V tomto článku se zaměříme na psychické pohnutky psů k lízání lidí či jiných psů.
Pes Vás má rád
Určitě Vás již napadlo, že hlavní pohnutkou k tomu, aby Vás pes olizoval, je právě láska k Vám. Nebudeme se zde zabývat tím, zda psi lásku dokáží cítit či ne, nicméně během olizováním člověka či jiného psa se u daného jedince zvyšuje produkce endorfinu (hormonu štěstí). Tento hormon vzniká mj. v mozku, přičemž jeho produkce evokuje dobrou náladu, pocit štěstí a zároveň tlumí bolest a snižuje stres. Zda k olizování člověka mohou psa vést pozitivní pocity, ale zůstává otázkou. Nicméně převažují názory, že k olizování člověka vede psa povětšinou právě projev náklonnosti.
Olizování ve psí smečce aneb psí hierarchie
Jelikož je lízaní u všech plemen psů vrozený reflex, nachází se i u vlků. V případě vlků znázorňuje olizování (při opomenutí narození vlčat a olizování zranění) projev podřízenosti. Z pravidla platí, že dominantnější pes nebo vlk je častěji olizován jinými členy psí, respektive vlčí smečky.
Ovšem to nemusí platit vždy. V případě, že na olizování psem reagujete pozitivně, pes může následně olizování použít k přemlouvání k určité činnosti, a to například k venčení nebo Vám tím naznačuje: “Dej mi ten piškot!” atp. Zde záleží na tom, při jaké příležitosti Vás pes olizuje.
Chronické olizování u psa
Někteří psi se v olizování doslova vyžívají a de facto nemohou přestat. Olizování může být pro člověka časem nejen nepříjemné, ale také bolestivé. Jak se tomu vyvarovat? Rozhodně nemůžete v jedné chvíli psa za lízání chválit a následně ho trestat. Většinou stačí psa při olizování ignorovat anebo případně odejít do jiné místnosti, přičemž je důležité ho ignorovat.
Další možností je, že pes neustále olizuje sám sebe (v rámci několika dní). Pokud pes není na daném místě zraněn, je možné, že olizováním projevuje stres, úzkost či nudu. Postižené místo, které pes olizuje nemusí navenek jevit žádné poranění, přesto se může jednat o nějakou formu alergie či manuálního zranění. Pokud se Váš pes chronicky, respektive často olizuje na jednom místě, vyhledejte veterinární péči.
Závěrem, nechat se olizovat od psa nebo ne?
V dnešní době probíhají studie, které se snaží dokázat, že psí sliny mohou pozitivně působit na určité typy astma a jiná onemocnění. Je pravda, že do jisté míry psí sliny na lidskou pleť působí pozitivně, ale bohužel přemíra mikroorganismů a bakterií, které jsou obsaženy v psích slinách nad pozitivními vlivy převažují. Přestože si psi reflexivně olizují rány, paradoxně si tím mohou přitížit, mohou si totiž do rány dostat infekci. Není dezinfekce, mám nechat psa si lízat rány? To nechám na Vás, v praxi psovi jen stěží (bez ochranného límce) zabráníte si rány olizovat. Přestože lízáním poraněné kůže si pes může do těla dostat infekci, psí sliny obsahují chemické látky, které podporují hemokoagulaci (srážení krve), v praxi se jedná především o histatin. Další látkou, která se vyskytuje i u člověka, je lysozym, což je enzym, který má antibakteriální účinky.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.