Proč pes žere výkaly

Rady začátečníkům

Přidal dominik, dne 25. 10. 2015 ,  0x


Člověku pozření exkrementů přijde nechutné. Ale někteří psi ho, jako štěňata nebo i v dospělosti, často pozřou. Proč to psi dělají? Prvně si je dobré uvědomit, že na tom nemusí být  v podstatě nic špatného - dříve pojídání vlastních i cizích výkalů bylo u většiny zvířat běžné, především při nedostatku potravy. Ale v dnešní době pes žere výkaly obvykle z jiných důvodů.

Fena pojídá výkaly po svých štěňatech

Jestliže Vaše fena pojídá exkrementy po svých štěňatech, nebraňte ji v tom, netrestejte ji. Má to zafixované v genech. V případě matky a mladých štěňat nehrozí, že by od nich matka chytla nějaké choroby či parazity (způsobené pozřením výkalů). Mnohem větší pravděpodobnost je, že matka prostřednictvím transplacentárního přenosu či díky kojení, infikuje štěňata. Proto se doporučuje fenu společně se štěňaty po narození odčervovat v krátkých intervalech (2 týdny).

Hlavním důvodem pozření výkalu u feny po štěňatech je fakt, že fena chce mít pelíšek čistý, tak ho uklidí. Prakticky štěně nemusí zpracovat všechny přijaté živiny v potravě, tudíž z nich fena po sežrání může v tenkém střevě resorbovat určité živiny. Tudíž to pro fenu de facto může být prospěšné. Tím ale nechci říci, ať ji do toho nutíte. Buď takové tendence bude mít sama anebo ne.

Psi se to od Vás naučí

Nemusíte pojídat výkaly, ale pes to tak může pochopit a napodobí Vás. To se děje nejčastěji v případě, že se pes vykálí v bytě a Vy to po něm uklízíte a navíc mu domlouváte, že to se nesmí, že je to špatně… Jestliže to pes nevydrží i příště, je celkem možné, že udělá to co viděl u Vás, uklidí po sobě. S kartáčem  a mopem to nesvede, tak jednoduše výkaly pozře, čímž za sebou zahladí stopy.

Další podobnou možností je kopírování od jiných psů. Váš pes jednoduše uvidí, že jiný pes sežere výkaly, tak ho napodobí. Pokud vlastníte více psů, resp. psí smečku, ve které jsou dominantnější a submisivnější psi, u těch psů, kteří se nacházejí na dně hierarchického žebříčku se může vyskytovat požírání výkalů od dominantnějších samců. Ale tento jev není častý. Jde v podstatě o projevení podřízenosti vůči autoritě.

Pes preferuje své výkaly před granulemi

Jestliže Vás pes odmítá pojídat své granule anebo nesní celou svou dávku a hojně pojídá své exkrementy. Pravděpodobně je na vině špatné složení krmiva, kterým ho krmíte. V praxi samozřejmě nemusí jít pouze o suché krmivo (granule), ale i konzervy, popř. kombinovanou stravu.

V posledních letech je trendem přidávání rostlin (borůvek, malin apod.) do psí stravy. Reklama na tyto psí krmiva vypadá opravdu čerstvě, svěže a chutně. Ale jde o reklamu pro lidi. Psi jsou masožravci, jejich gastro-intestinální trakt nezměníte přidáním salátu, borůvek atp. Je pravda, že tyto potravinové doplňky mohou psovi dodat potřebné vitamíny. Na druhou stranu by se neměly objevovat v každodenních dávkách. Přestože někteří výrobci krmiva pro psy zapomněli, že vyrábějí produkty pro masožravce, zkuste na to nezapomenout alespoň Vy.

Nuda, nuda, nuda

Pokud se svému nejlepšímu příteli nevěnujete dostatečně nebo si to Váš pes jen myslí? Může si se svými hovínky hrát, popř. je i sežrat. Anebo usoudí, že má pelech špinavý a “uklidí si.” Nebo má dlouho prázdnou misku a potřebuje zaplnit žaludek.

Také je možné, že chce Váš pes upoutat pozornost a nenapadne ho nic chytřejšího než pozřít exkrement. Negativní reakce? Taky reakce.

Jak u psa vyřešit pojídání exkrementů?

Obvykle je nutné pozměnit stravu i poupravit určité zvyklosti psa. Především je z počátku nutné zjistit spouštěč pojídání výkalů. Psa netrestáme po pozření výkalu, před pozřením. Pouze při anebo těsně (méně než vteřinu) před pozřením!


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!