Pes vhodný do bytu

Rady začátečníkům

Přidal dominik, dne 29. 10. 2015 ,  0x


Je některý pes vhodný do bytu? Potřebuje pes zahradu, čerstvý vzduch, štěkat na duchy za plotem? Anebo psovi stačí milující páníček, který se mu věnuje…

Malý pes, šup s ním do bytu!

Mnoho lidí si myslí, že malé plemeno psa je automaticky vhodné do bytu. Je přeci malé, tak co řešit, stačí mu přeci malý prostor. V tomto ohledu rozhodně neplatí přímá úměra. V podstatě vůbec nezáleží na velikosti psa. Záleží pouze na temperamentu daného plemene, respektive určitého psa. Například, když porovnáme temperament irského vlkodava (velké psí plemeno, v kohoutku 85 cm) a teriéra Jacka Russella (malý teriér, v kohoutku 25 cm). Z pohledu temperamentu je do bytu vhodnější vlkodav.

Každý pes je individuální

De facto nejde o to si vybrat správné plemeno, ale správného psa. I v jednom vrhu najdeme psi, kteří jsou mírnější, línější, v praxi v důsledku méně nároční na vybití energie. A pak jsou tu ta štěňata, která jsou od prvního pohledu “hajzlíci,” koušou, škrábou, skákají, vytlačují své sourozence z kotce a celkově si hrají agresivněji. Ve většině případech se jejich hlavní rysy osobnosti během puberty nezmění. Můžete je výchovou a výcvikem usměrnit, ale psa zcela nezměníte.

Tímto odstavcem se snažím říci, že si můžete vybrat plemeno psa, které chcete, které je Vám nejbližší. Ovšem dobré je si vybrat z vrhu to štěně, které je méně temperamentní, díky tomu budete mít i snazší výcvik, pes či fena se Vám snáze podřídí.

Ještě jedna věc k výběru plemene, nedejte na témata “vhodný pes do rodiny” či “”vhodný pes do bytu,” kde Vám autoři článku dají na výběr ze 3 typů plemen a šlus… Jsou to hlouposti.

Co je kromě temperamentu podstatné?

Dejme tomu, že jste si (navzdory tomuto článku) pořídili hyperaktivního psa do bytu. Nic tragického se nestalo! Jediná věc, kterou pes potřebuje - jste Vy! A jediné věci, které potřebujete Vy: vytrvalost, motivaci, čas, čas a čas. V ideálním případě se o psa v bytě stará více lidí najednou, někdo po ránu a dopoledne, další spolumajitel psa ho vyvenčí a popř. i nakrmí odpoledne a večer. Pes se bude mít lépe než v leckterém domě, velké zahradě… Na druhou stranu, nechat psa samotného v bytě během Vaší 8h směny není dobré. Pes si nemůže dojít na toaletu, nemůže sledovat žádné zajímavé vjemy kolem sebe atp. De facto trpí. Proto je dobré si koupi psa předem promyslet a nejednat přemotivovaně ze dne na den.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!