Pes v regálu. Proč ne?

Smutný pes

Přidal bromík, dne 27. 09. 2017 ,  0x


Pamatujete si ještě na kauzu „týrané čivavy“ ve zverimexu Zoo Faktor shop v Kaplicích? My ano. A jen tak nezapomeneme…

Níže je video, které jsme vydali, když bylo téma „aktuální.“

A proč vlastně nemají být psi a kočky ve zverimexech na prodej?

prodej, psů, ve zveremixech, obchodech, v čr, v česku, v české republice, zákaza prodeje psů a koček ve zverimexech 1


  • Z pravidla se prodávají psi a kočky bez průkazu původu za nepřiměřeně vysoké ceny

  • Tito psi a kočky jsou v pozici zboží, resp. věci

  • Většina takto prodávaných psů (rozuměj štěňat) je „produkována“ za co nejméně peněz, v co nejkratším čase (což zvýší zisk z prodeje „chovateli“ i prodejci), a to se samozřejmě může podepsat na zdraví a vitálnosti psa, nemluvě o nekontrolovatelném inbreedingu (příbuzenském křížení, pozn.).

A ten nejdůležitější argument: V útulcích čeká mnoho psů a štěňat na svou novou rodinu. Proč tedy psa bez PP (průkazu původu) kupovat, když ho můžeme adoptovat?


prodej, psů, ve zveremixech, obchodech, v čr, v česku, v české republice, zákaza prodeje psů a koček ve zverimexech 2

Co na to ochránci zvířat?

Zmíněný článek (přečíst si ho můžete zde) jsme uveřejnili před několika měsíci. Doufali jsme, že zjistíme, jak se věci mají, jak můžeme za Psí úsměv pomoc. Ale věci jsou složitější, než se můžou zdát. Ale nebojte se, my nezapomínáme. Proti prodeji psů ve zverimexech a množírnám bojujeme (pravděpodobně začátkem roku 2018 přineseme nové informace). Odpověď ochránců zvířat si můžete přečíst níže.


prodej, psů, ve zveremixech, obchodech, v čr, v česku, v české republice, zákaza prodeje psů a koček ve zverimexech 3

Dobrý den,

omlouváme se za prodlení s odpovědí na Vaše dotazy, které z důvodu vytíženosti nejsme schopni zpracovávat obratem.

K posouzení legálnosti prodeje zvířat ve zverimexech jsou příslušné kontrolní orgány, zejména živnostenský úřad nebo krajská veterinární správa. Náš názor je takový, že legální normy nemusí vždy nutně odpovídat normám morálním. I legální chov a prodej zvířat ve zverimexech může přinášet závažné etické otázky, například zda je etické ke zvířatům přistupovat jako ke zboží anebo zda koupí psa nepodporuje zájemce jejich záměrné množení - na úkor jiných zvířat marně čekajících roky na adopci v útulcích. Proto veřejně apelujeme na zájemce o pořízení domácích mazlíčků, aby zvíře nekupovali, ale adoptovali z útulku.

O kauze zverimexu Faktor ZOO Shop v Kaplicích máme pouze zprostředkované informace, proto k němu nejsme schopni podat konkrétní vyjádření. Lze předpokládat, že daný zverimex disponuje řádným živnostenským oprávněním pro prodej zvířat ve zverimexu (živnost "Obchod se zvířaty určenými pro zájmové chovy" dle zákona č.455/1991 Sb.). Zda podmínky zachycené na inkriminovaném videu splňují požadavky pro chov zvířat stanovené v prováděcích právních předpisech, nejsme schopni na dálku posoudit. Dle našeho názoru vyjádření dotyčné, v kterém toto video zveřejnila, již ze své povahy nemůže naplnit skutkovou podstatu žádného trestného činu a věc by měla být policií odložena.

prodej, psů, ve zveremixech, obchodech, v čr, v česku, v české republice, zákaza prodeje psů a koček ve zverimexech 4


Vzhledem k tomu, že máme pochybnosti nad aktuálním účinkem zákazu kožešinových farem v České republice (neboť zákaz této činnosti v ČR, kde byl/je oproti jiným zemím v Evropě tento chov řádně kontrolován, povede k vyšší činnosti kožešinových farem v zahraničí - s následným importem do Česka…). A ve výsledku se tak následující roky stav globálně nezlepší, ale naopak. Pro zajímavost přikládáme odpověď tiskového mluvčího i k této záležitosti:

K Vaší poznámce o kožešinových farmách poukazujeme na to, že již v jedenácti evropských zemích včetně ČR byl schválen přímý či nepřímý zákaz, v mnoha jiných evropských zemí se o jejich zákazu uvažuje. Je pouze otázkou času, kdy k zákazu přistoupí i další evropské země shodně jako ČR.

Je důležité si uvědomit, že zákaz farem v ČR není sám o sobě definitivním cílem našeho úsilí, ani komplexním řešením všech farem na celém světě bez dalšího. Národní zákaz je totiž dílčím krokem směřujícím k zákazu celoevropskému, a to nejen pokud jde o výrobu kožešin, ale i jejich export, import a prodej na společném trhu v celé EU. Takový účinný zákaz v celé EU dnes platí například pro kožešiny ze psů a koček (nařízení EP a Rady 1523/2007). Přijetí obdobného nařízení na evropské úrovni vyžaduje konsenzus většiny členských států EU. Právě proto je nezbytným krokem právě dosažení dílčích zákazů v jednotlivých členských zemích, přesně jak se nyní stalo v ČR.

S vědomím tohoto mechanismu pak lze diskutabilní přesun farem do zahraničí považovat za zanedbatelný a hlavně dočasný vedlejší účinek zákazu, vzhledem ke konečnému cíli. V okamžiku účinnosti nařízení EU zakazujícího výrobu, import, export a prodej kožešin na celém společném trhu, se celý evropský trh uzavře jakémukoliv dovozu kožešin. Tím nutně zanikne odpovídající evropská část poptávky a logicky i nabídky (produkce kožešin) ze zahraničí určené pro zaniklý evropský trh. Za situace, kdy tyto barbarské praktiky nelze jednoduše ukončit jiným účinným způsobem, pak pozbývá argument přechodným negativním účinkem (dovozu ze zahraničí, kde jsou podmínky i horší) své opodstatnění.

Věřím, že tato informace pomůže změnit Váš náhled na boj s kožešinovými farmami.

S pozdravem

Daniel Cao

tiskový mluvčí spolku OBRAZ - Obránci zvířat, z.s.

prodej, psů, ve zveremixech, obchodech, v čr, v česku, v české republice, zákaza prodeje psů a koček ve zverimexech 5


Dále jsem oslovili dalších více než 10 „neziskových“ organizací. Některé neodpověděly vůbec, některé vyhýbavě, jiné řekly, že jde o nemorální, ale legální činnost…


prodej, psů, ve zveremixech, obchodech, v čr, v česku, v české republice, zákaza prodeje psů a koček ve zverimexech 6

Držte nám tlapky, pracujeme na tom. Co nejdříve Vás budeme informovat o dalším vývoji.

prodej, psů, ve zveremixech, obchodech, v čr, v česku, v české republice, zákaza prodeje psů a koček ve zverimexech 7

Již pro Vás sbíráme aktuální informace o množírnách psů v ČR. Určitě se Vám ozveme. Ale ještě musíme sesbírat další podrobnosti, a hlavně nervy a žaludek na to - podělit se s Vámi o další vážné téma…

Závěrem

Pokud budete chtít pomoci psům v útulcích či jiným zvířatům. Důrazně doporučujeme přispívat vždy na konkrétní náklady nebo přímo věcně (zároveň nedoporučujeme pořizovat značkové obojky, vodítka aj. či zboží v originálním balení, množí se případy, kdy se věcí přeprodávají…). Neziskové organizace nemusejí být opravdu neziskové…

Věříme, že to společně dokážeme změnit!


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!