Pes přemohl slepotu, echolokací

Kuriozity

Přidal norfi, dne 28. 01. 2017 ,  0x


Seznamte se s Rowem, který se jako slepý narodil, ale dnes žije plnohodnotný život. Přestože nevidí, v prostoru se vyzná s pozoruhodnou přesností.„Když mi veterinář řekl, že díky vrozené vadě nikdy nic neuvidí, byl jsem zcela v šoku,“ říká Sam Orchard (41 let), majitelka Rowa. „Řekl mi, ať se zamyslím nad uspáním, ale to jsem ihned odmítla. Řekla jsem si, že to nějak půjde zvládnout. A výsledek? Neuvěřitelné!“

Pokud se pes slepý narodí, je vcelku velká pravděpodobnost, že se v prostoru vyzná právě pomocí echolokace. Takové případy jako u Rowa jsou ale vzácné. Díky tomu, že daný pes nikdy neviděl a může se v prostoru de facto volně pohybovat, můžeme říci, že jeho život je plnohodnotný. (Poznámka: Pes má oproti člověku mnohonásobně lépe vyvinutý nejen čich, ale i sluch.

Jiný případ ale je, když pes o zrak přichází věkem či úrazem. V takovém případě je (níže popsaný) způsob vyznání se v prostoru za pomocí echolokace u psů v podstatě nemožný. Ale když psi pomáhají slepcům, proč by člověk nemohl pomoci slepému psovi?


Definice echolokace - Co je to?

Echolokace je děj, kdy se zvuk šíří od vysílače (psa) po předmět (např. strom) a odrazí se zpátky k vysílači (ke psovi). Pes tento pozměněný zvuk může dokázat zpracovat a vyhodnotit tak okolní předměty, a to nejen vzdálenost předmětů, ale i jejich objem, resp. velikost.

Echolokaci k prostorovému vnímání používají fyziologicky např. netopýři nebo kytovci (velryby, delfíni aj.). Lidé echolokaci do dnes používají např. v sonarech či v radarech.Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!