Pes pozná, jak se cítíte. Už víme jak.

Rady začátečníkům

Přidal hollyb, dne 16. 03. 2019 ,  0x


Prý to není Vaší představivostí, prý si to nenamlouváte. Pes by měl skutečně poznat, jak se zrovna cítíte, a to nejen podle gestikulace, mimiky nebo tónu hlasu. Pojďme se společně podívat na studii od The Royal Society podrobně.


Studie již v roce 2016 prokázaly, že pes dokáže rozpoznat mentální emoce člověka kombinací většiny smyslů. Dříve se totiž předpokládalo, že psi pouze vycházejí z naučených věcí - ať už od lidí nebo od psů, třeba i učením nápodobou. Psi dokáží tedy rozpoznat náladu člověka např. pouze podle mimiky obličeje.

„Všichni psi, na kterých byl proveden výzkum udržovali delší oční kontakt s osobou člověka nebo s jiným psem, který měl mimiku agrese nebo znepokojení. V každém z případů šlo o výrazné časové rozdíly.“

„Naše studie je první, která dokazuje, že pes pozná lidské emoce“ řekl profesor Daniel Mills, spoluautor zmiňované studie.

Na druhou stranu, studie mají vždy působit světoborně, a že pes pozná lidskou mimiku a gesta? To už bylo prokázáno před více jak 90ti lety (od CK Drinker, KR Drinker, CC Lund).

Takže si to shrneme, psi dokáží pochopit podobné množství emocí jako člověk, ale používají k tomu jiné smysly. Pro člověka je více pochopitelné, že pes pochopí mimiku než fakt, že pes cítí jeho stopu v trávě i několik dní poté, co po trávě prošel.

  • Zrak - pes dokáže pochopit nejen gesta, ale i mimiku obličeje a reaguje na ni nejen na základě naučených jevů, ale i zcela automaticky, přirozeně. Přestože mají psi obecně horší zrak než lidé, lépe vnímají pohyb, což se jim vyplatí nejen při lovu, ale také za tmy.
  • Čich - psi poznají rakovinu dříve než jakýkoliv přístroj, vycítit Vaše stresové hormony je pro ně hračka. Někteří psi mají i více než 40x citlivější čich než průměrný člověk, těžko se nám to chápe, ale většinu (platí pro divoké psy, vlky) důležitých vjemů k přežití přijímá čichem, nikoliv zrakem.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!