Pes nemůže na zadní nohy

Nemoci

Přidal hafi-hafihaf, dne 27. 11. 2015 ,  0x


Váš pes nebo fenka se nemůže postavit na zadní nohy, co dělat? V každém případě je vhodné navštívit Vašeho veterinárního lékaře, přičemž nezáleží na tom, zda se pes nemůže postavit, popř. má problém přenést váhu na zadní končetiny náhle anebo či trvá tato situace delší dobu.

Příčin, které způsobí bolest či nehybnost zadních končetin u psa je mnoho, tudíž za správnou diagnózou je (většinou) nutné zajít k veterináři. My si zde řekneme časté i možné příčiny paralyzace nebo bolesti nohou u psa. A v neposlední řadě si zmíníme i možná řešením, resp. léčbu těchto onemocnění.

Nejčastější příčina “bolesti” zadních končetin u psů

Pánevní končetiny mohou postihnout stejná onemocnění jako ty přední. Povětšinou se jedná o naprosto shodná onemocnění s těmi lidskými, přičemž se sem zařazují nemoc jako např. osteoporóza, artróza, kyčelní a loketní dysplazie (DKK a DKL) aj. Co se týče specifištějších onemocněních zadních, resp. panevních končetin u psů, nejčastější příčin je CDRM (chronická degenerativní myopatie). Myopatie je onemocnění svalstva, které je do jisté míry dědičné, respektive se dědí míra vloh pro toto onemocnění, přičemž se tento typ onemocnění svalstva může vyskytnout i u psů, jejichž zjistitelní, resp. dohledatelní předci touto chorobou netrpěli. V praxi mají psi s diagnózou CDRM největší problém s otočením se kolem vlastní osy. V dalších fází mají daní psi problém s postavením i se samotnou chůzí. Příčinou chronické degenerativní myopatie je chybná funkce míchy u psů. Příčiny této choroby prozatím nebyli zjištěny, nicméně je u psů prokázaný určitý stupeň genetické návaznosti.

CDRM jsou nejčastěji postiženi psi velkých plemen, přičemž nejvíce je postihnuté plemeno německého ovčáka a celkově tato skupina psů - “ovčáci.”

Nadměrný růst kostí - spondylóza

Spondylóza je degenerativní onemocnění páteře, které se nevyskytuje pouze u psů, ale také u lidí či jiných zvířat. De facto se jedná o nadměrný růst kostní tkáně, přičemž se ale kost netvoří správně, resp. tvoří se výrůstky na obratlech, a to ve formě papil až mostíků, které se s postupným věkem psa, člověka či jiného zvířete zvětšují. Díky tomu, že nevhodný růst pokračuje, postupem času dochází k tomu, že se výrůstky ze sousedících obratlů mohou spojit anebo se k sobě velmi přiblížit. Tato dysfunkce kostní tkáně často předchází vyhřeznutí ploténky obratle.

Tvoření výrůstků na obratlích nemusí vytvářet problém, ve skutečnosti je to běžná záležitost i v lidské populaci. Obvykle přicházejí problémy až v období pokročilého věku jedince. U velkých plemen psů po 6. roce života  bývá touto chorobou postiženo více než 50%, po 9. roce i více než 75%. Samozřejmě záleží na dané psí rase.

Spondylóza je stejně jako DCRM “geneticky přenosné” onemocnění, přičemž některá plemena jsou náchylnější, např. boxeři.

Bohužel, není možné tuto chorobu léčit, ale naštěstí lze příznaky spondylózy zmírnit a zpomalit následky. K léčbě, resp. ke zmírnění příznaků lze použít analgetika a chondroprotektiva. K určení vhodné dávky a typu medikamentu konzultujte stav psa či feny s veterinárním lékařem.

Mezi důsledky, resp. znaky spondylózy patří především ztráty flexibility psa, která nemusí být spojena (ale může) s bolestí. Možnou léčbou tohoto typu degenerativního onemocnění páteře u psů je chirurgická léčba páteře, která se doporučuje pouze v extrémních případech, neboť je spojena s velkými pooperačními riziky.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!