Pes kulhá na přední nohu

Nemoci

Přidal argooon, dne 14. 11. 2015 ,  0x


V případě, že pes nebo fena z ničeho nic začal/a kulhat na přední či zadní nohu nebo nohy, obvykle je na vině úraz. Pokud máte podezření, že úraz je natolik velký, respektive si myslíte, že by pes neměl na postiženou nohu dávat váhu, určitě vyhledejte veterinární péči. Prvotním a nejdůležitějším krokem je určení závažnosti zranění psa.

Co dělat, když pes kulhá?

V první řadě zjistíme, zda pes kulhá pouze na jednu nohu. Z pravidla je zcela jedno, zda se jedná o přední či zadní nohu. Přední nohy jsou u psa více zatěžované, tudíž je jejich zranění častější. Psi na přední nohy doskakují, hrabou jimi do země atd.

Nejprve bedlivě sledujte psa při chůzi či běhu, čímž zjistíte na jakou nohu pes kulhá. Indentifikaci, respektive zda pes kulhá si ověřte pozorováním jeho hlavy, která se při došlápnutí na postiženou končetinu výrazně a náhle skloní směrem k zemi.

Následně se pokuste identifikovat, zda je daná končetina zdrojem bolesti, respektive zda se jedná o manuální poranění končetiny. Což lze snadno zjistit palpací (pohmatem) na teoreticky poraněná místa na psí končetině. Velmi důkladně prozkoumejte psí tlapku, protože při náhlém vzniku kulhání u psa je právě psí tlapa nejčastější příčinou bolesti. Nemusí se jednat přímo o trn mezi prsty psa, ale například také o klíště, které se přisálo na takto citlivém místě. Jestliže psa vyndáním trnu z tlapy (nebo jiným způsobem) zbavíte bolesti, získáte si u něho velkou důvěru. Je velmi pravděpodobné, že příště přijde přímo za Vámi se zdviženou tlapkou, s pohledem “prosím, pomož mi.”

Postroj pro psa

I postroj pro psa může být jednou z příčin kulhání psa na přední nohy. Přestože psí postroj psa neškrtí, zařezává se mu do určitých míst na těle, což především při delších procházkách, vlhku anebo při plavání způsobuje psovi bolest.

Posolené chodníky

Aby sníh roztál, solí se v zimě chodníky, to je známá věc. Ale pro psy, kteří nenosí obuv je roztok NaCl (soli) ve větším množství de facto žíravinou. Nemusí to být postřehnutelné pouhým okem, ale psí polštářky (na tlapě, vlastně psí chodidlo) může být z části “rozežrané” solí anebo se pouze sůl dostala do malé ranky, kterou pes měl na polštářku již před tím.

Okem nezjistitelné příčiny kulhání u psa

Psí kosti, šlachy a svaly postihují z 99% naprosto stejná onemocnění či úrazy jako lidi. Tudíž i u psů se vyskytuje osteoporóza (především u velkých plemen) a další onemocnění a úrazy typické pro lidi.

Pes má celkem asi 321 kostí, přičemž mj. záleží i na rase psa. Při fraktuře menší kosti je možné, že postižené či přilehlé místo bude psa pár dní bolet a následně kost (ať už nerovnoměrně) sroste a bolest ustoupí a Vy možná ani nezjistíte, co se psovi stalo, proč kulhal. Dalším možným důvodem k psímu kulhání je i natažený či přetržený vaz či sval.

Co je tedy nutné udělat, když pes kulhá?

Je jen a pouze na Vás vyhodnotit situaci, zda jít za veterinárním lékařem či nikoliv. Může pes téměř plnohodnotně chodit a poklusávat? Projevily se příznaky náhle?

Jestliže netrvají příznaky déle než pár dní a pes je schopen chodit, vstát bez větších problémů, pozorujte psa a pokud se situace do pár dní nezlepší, zajděte za svým veterinářem.

V praxi je i pro veterináře bez CT či RTG snímků velmi těžké zjistit u psa příčinu vzniku bolesti, tedy pokud není viditelná pouhým okem.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!