Pes je apatický

Nemoci

Přidal dominik, dne 18. 11. 2015 ,  0x


Každý pes je jiný, každý je jinak temperamentní, přičemž nezáleží pouze na daném plemenu psa a jeho určitým genetickým predispozicím. Povahu psa lze do jisté míry ovlivnit i výchovou. Pokud je pes klidní - nemusí to znamenat, že je apatický. Jestliže v poslední době u Vašeho psa proběhla náhlá změna v povaze, respektive se pes zklidnil, je netečný, letargický, slabý… Prostě a jednoduše nemá takový zájem o okolní jevy jako doposud, pravděpodobně se jedná o příznak nemoci. Apatičnost u psa je velmi nekonkrétní příznak mnoha chorob. V zásadě se také nemusí jednat o fyzické onemocnění, ale příčinou může být i stres (změna prostředí aj.). V neposlední řadě může být příčinou i stáří psa či feny.

Kdy je nutné navštívit veterináře?

Pokud Váš pes či fena náhle změnil/a svůj habit, respektive jeho nebo její chování, určitě vyhledejte veterinární péči. Přestože může být příčina apatičnosti “banální,” nevyplatí se riskovat. Když je pes letargický, unavený, nevnímá… v případě onemocnění jsou tyto příznaky u psa spojeny s dalšími, které veterináři dopomohou určit správnou diagnózu a následně léčbu psa.

Příčiny letargie u psů

Příčin apatičnosti u psů je opravdu mnoho, níže naleznete seznam nejčastějších příčin letargie/nevnímavosti/apatičnosti u psa.

  • Infekce. Existuje nespočet typů infekcí. Příčinou apatie u psa mohou být i vážné infekce jako např.: psinka, parvovirus, psí leptospiróza…
  • Metabolické a orgánová onemocnění. Mezi nejčastější patří: onemocnění srdce, onemocnění jater či porucha syntézy inzulinu ve slinivce břišní.

Léčba letargie

Neexistuje obecná medikace pro apatického psa, vždy záleží na původu choroby. Důležité je tedy určit správnou diagnózu, k čemuž Vám pomůže Váš veterinární lékař.

Myslíte si, že psa bolí jen hlava? I přesto vyhledejte veterinární péči, domácí léčba v podobě ibuprofenu aj. je pro psa toxická. Například již zmíněný ibuprofen u psů vyvolává právě apatičnost a únavu, při vyšších dávkách přivede psa do kómatu nebo způsobí jeho smrt. Proto je důležité se ujistit, že vyhozené léky či samotné uložení medikamentů je mimo dosah psa.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!