Pes žere trávu a zvrací

Nemoci

Přidal dominik, dne 9. 11. 2015 ,  0x


Přestože jsou psi šelmy psovité, čas od času žerou trávu. Ptáte se proč? Vždyť psí trakt není uzpůsoben k tomu, aby trávil celolulózu. Žaludek psa nemá symbiotické bakterie v žaludku, respektive v předžaludcích, které by mu pomáhaly v chemickém trávení. A v neposlední řadě psí střeva (tenké i tlusté střevo) jsou velmi krátká, přičemž není možné vstřebat ze zeleně živiny. I přesto se psi v určitých situacích tváří jako přežvýkavci, proč? Ve skutečnosti u psů existují dva důvody k tomuto chování. V tomto článku si je vyjasníme.

Pes sežral trávu a poté se pozvracel

Nemějte strach, ve většině případech pes jednal instinktivně a situaci vyřešil správně. Jestliže pes pozřel větší množství trávy, kterou před polknutím žvýkal jen minimálně, účelem bylo vyloučení obsahu z žaludku. Pes totiž pociťoval nauseu (mořskou nemoc) a reflexně sežral trávu, která podráždila jícen a žaludek, což ve výsledku vyvolalo zvracení. Pokud pes po zvracení neprojevuje další příznaky onemocnění, nevyvolávejte další zvracení. Vše totiž proběhlo tak, jak pes či fena chtěla.

Je možné, že pes de facto vyhodnotil situaci špatně a vyzvracení se mu nepomohlo a nadále u něj můžete sledovat symptomy onemocnění. Pokud máte pochybnosti, že i po vyzvracení pes projevuje jakékoliv známky onemocnění či jen únavy, neprodleně vyhledejte veterinární péči.

V neposlední řadě se ujistěte, že pes nepozřel trávu, která byla ošetřena neznámými pesticidy, některé z nich jsou i v menším množství pro psy smrtelné. Informace o možné otravě zvířat by měly být uvedeny na obale hnojiva/pesticidu.

Pes jí trávu a chutná mu, je to možné?

V této problematice narazíme na problém, neboť se odborníci neshodují. Přestože gastrointestinální trakt u psů, respektive u masožravců rozhodně není uzpůsoben k natrávení trávy nebo jakékoliv zeleně, existují i takové názory, že psi si prostřednictvím trávy doplňují postrádané živiny. Je to v praxi možné? Osobně si myslím, že ne. Na druhou stranu byl proveden experiment s téměř sty psy, kteří měli přístup k rostlinám a trávě, přičemž byli sledování. Výsledkem bylo, že bezmála 80% psů během tohoto testu dobrovolně pozřelo rostlinu, nejčastěji právě zelenou trávu.

Pro úplnost, u vlka (pravděpodobného předka psa), bylo zpozorováno, že stejně jako pes - čas od času pozře i zeleň. Co z toho vyplývá? Požírání trávy je u psů zcela přirozená a běžná věc.

Pes je tak hloupý, že žere trávu

Pokud máte psa a berete ho (jako já) za člena rodiny, musíte si říkat, že je to naprostá hloupost. Také si to myslím. Nicméně i takové názory existují. O jaké fakta se tyto názory opírají? Bylo zjištěno, že pozření trávy vyvolá zvracení pouze u 20 až 25% psů. Dále bylo experimenty zpozorováno, že psi v cca 30% žerou trávu bezdůvodně (majitelé nezpozorovali, že je psovi zle, pes neprojevoval žádné známky nemoci). Když pes žere trávu bez důvodu, zpravidla trávu v tlamě dlouze přežvykuje a polyká pomalu. Udělejte si názor sami.

Pes je tak chytrý, že žere trávu

Již jsme si objasnili, že psi mohou pojídat trávu, když je jim zle. Také jsem zmínil, že psi dokáží poznat, že mají disbalanci v přijatých živinách a snaží se pozřením rostlin živiny regulovat. Pozor, bude pršet, varuje pes… Zajímavý mýtus. Je pravda, že psi dokáží vycítit určitá přírodní nebezpečí (bouřka, tsunami, sopečná erupce) a urychleně se dostat do bezpečí. Možná psi žerou trávu z nervozity, protože vědí, že se blíží bouřka, ale to je pouze spekulace.

Osobně nevěřím tomu, že psi jsou natolik “chytří,” že hledají postrádané živiny v trávě. Spíše někteří psí jedinci mohou brát trávu jako salát, není dobrý, ale když není nic lepšího…

Žvýkání trávy u psů je zcela přirozené, ALE

Psovi v praxi doma na dvorku nemusíte bránit v požíraní zelené trávy. Nicméně pozor v případech, kdy pes nepojídá pouze trávu, ale potencionálně jedovaté rostliny. De facto se to týká i trávy, které byla ošetřena pesticidy, herbicidy či jiným hnojivem anebo postřiky. Pokud jste si jisti, že pes pozřel formu patogenní zeleně, vyvolejte u něj zvracení, ale pozor! Ne déle než 2 hodiny po sežrání (v tu doby již bude potrava v tenkém střevě).


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!