Pes boxer povaha

Psí plemena

Přidal donald54, dne 19. 02. 2016 ,  0x


Německý boxer je inteligentní plemeno psa z původem z Německa. Svým zjevem budí respekt, ale při správném výcviku a přístupu se z boxera vyvine i rodinný mazel. Byl vyšlechtěn jako hlídač, respektive honácký pes. V dnešní době v tomto odvětví téměř nenachází uplatnění a spíše se využívá jako služební pes či jako hlídač anebo jako člen do rodiny.

Historie vývoje boxera přímo souvisí s jeho povahou

Šlechtění německého boxer, bohužel, není příliš objasněné a pravděpodobně nikdy nebude. Informace o šlechtění jsou zmatečné a mnoho jich nebylo dochováno. Německý boxer se pravděpodobně vyvinul křížením tzv. brabantského býkohryze, který měl za úkol držet v tlamě štvanou zvěř do příchodu lovců. Nejcennější vlastností na brabantském býkohryzci byla jeho velká tlama a silný stisk čelistí, což z části zdědil i dnešní německý boxer. S jakými dalšími plemeny bylo toto psí plemeno kříženo není známo.

Boxer jako služební plemeno nebo rodinný mazlík?

Německý boxer jako jediné pracovní, respektive služební plemeno psa bývá doporučováno do rodin, k dětem. Ono obecně doporučit psa dětem je horké téma. Vždy je nutné poučit děti, jak se ke psovi mohou chovat.

Hlavní povahové rysy německého boxera

Tvrdí se, že s německým boxerem nic jen tak nehne, což souvisí s jeho psychickou vyrovnaností, a to i v rizikových a napjatých situací. Zachovat chladnou hlavu je pro služebního psa velké plus. V odborné literatuře se píše, že německý boxer dobře vychází s dětmi i s jinými zvířaty, přičemž svoji smečku, resp. rodinu ochrání za každých situací. Ovšem musíme si uvědomit, že veškeré povahové rysy německého boxera souvisí jednak s geny, ale také s přístupem ke psovi a celkově s vedením výcviku, vytyčováním hranic atp.

Hlavní povahové klady německého boxera

Jak již z výše zmíněného vyplývá, kladů má německý boxer požehnaně. Níže následuje seznam oceňovaných pozitiv povahy boxera.

 • oddanost a věrnost
 • pozitivní přístup ke hře i k výcviku
 • vysoká inteligence
 • správné samostatné rozhodování i v krizových situacích
 • spontánnost a samostatnost
 • ostražitost a vysoká míra udržení pozornosti i po delší dobu
 • velká míra učenlivosti
 • bouřlivost
 • zvědavost
 • pozitivní přístup k dětem a jiným zvířatům

Hlavní povahové zápory německého boxera

Jak už to bývá, jakmile jsou někde pozitiva, najdou se i negativa. Německý boxer jich moc nemá, ovšem najdou se. Pamatujte, že každý pes, resp. boxer je individuální a jedinečný. Nezáleží tolik na genetické predispozici, ale především na výchově a výcviku psa. Následuje seznam nejčastějších negativ povahy německého boxera.

 • zbabělost, mírné prvky bázlivosti
 • záludnost a nespolehlivost v konkrétních typických situacích

Stejně jako u každého psa, přičemž nezávisí na jeho původu a PP, se špatnou výchovou se i u německého boxera mohou vyskytnou známky agresivního chování. Důležité je se socializací boxera začít již ve štěněčím věku. Metoda pozitivního výcviku je samozřejmostí...


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!